10 липня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Сампсона Странноприємця

Святий Сампсон був родом з Риму і народився в багатій та знатній сім’ї. Він здобув мирську освіту і вивчив лікарське мистецтво. Крім того, преподобний розумів Святе Письмо і ревно займався читанням божественних книг. З допомогою Божої благодаті святий зцілював навіть безнадійно хворих.

Коли скінчалися батьки преподобного, він унаслідував велике багатство. Аби стяжати собі нетлінні блага на Небесах, Сампсон став щедро роздавати його бідним. Зрештою, святий звільнився від своїх статків, залишив собі лише одне вбрання і поселився в пустині.

Згодом Господь привів преподобного у Константинополь. Тут Сампсон став приймати у свій убогий дім бідних та мандрівників, яким старався якомога краще послужити. Болящим святий подавав чудесні зцілення, а отриманий від Господа дар звершення чудес приховував під лікарським мистецтвом.

Коли чутка про доброчесність Сампсона дійшла до Константинопольського Патріарха, то він призвав його до себе і хіротонізував у ієрея.

Якось сильно захворів імператор Юстиніан, що царював у 527 – 565 рр. До нього були скликані найвміліші лікарі з усієї Греко-Римської імперії, однак надати допомогу вони йому так і не змогли. Тоді Юстиніан звернувся з ревною молитвою до Бога.

І ось, у сонному видінні він побачив багатьох лікарів у світлому вбранні. Якийсь світосяйний юнак став показувати йому кожного лікаря і розповідати про нього. Коли юнак показав Юстиніану Сампсона, то сказав, що він, а не будь-хто інший, зцілить його від хвороби.

Це видіння дуже обрадувало царя, і він став шукати мужа, якого бачив у ньому. Спочатку пошуки були марними, і Юстиніан опечалився. Однак згодом Сампсон був приведений у царські палати, і цар з великою радістю зустрів його. Він почав цілувати преподобному руки і прикладати їх до своїх очей.

Святий же через це засмутився і сказав царю не принижувати себе і не вводити його в гріх гордині, а потім приклав руку до хворого місця на царському тілі, і цар одразу відчув полегшення своєї хвороби. Невдовзі Юстиніан повністю одужав і, щоб віддячити святому, став пропонувати йому багаті дари.

Проте Сампсон відмовився від них і натомість попросив імператора спорудити біля його убогого житла будинок для немічних та мандрівників. За проханням святого невдовзі були збудовані лікарня та богадільня.

Протягом багатьох років преподобний неустанно лікував хворих та прислуговував мандрівникам. В таких трудах він досягнув глибокої старості. Перед своєю смертю святий трохи похворів, а потім з миром та радістю відійшов до Господа. Чесна кончина Сампсона наступила в 530 році. Його тіло було поховане в церкві мученика Мокія.

Хоча душа святого і переселилася у Небесні Обителі, він не залишив людей своєю благодатною допомогою.

Так, одного разу в Константинополі сталася пожежа. Коли вогонь дійшов до богадільні Сампсона і оточив її з усіх сторін, то зовсім не торкнувся до неї. В цей час люди бачили святого, який обходив огорожу і з гнівом відсторонював полум’я. Невдовзі після цього раптом почалася злива і погасила пожежу.

Якось захворів знатний чоловік Феодоріт. Він пошкодив суглоб на нозі і від сильного болю не міг ні їсти, ні пити, ні говорити, ні спати. Попри все болящий ревно просив допомоги у Бога та Його угодника Сампсона. На третю ніч Феодоріт побачив біля своєї постелі святого, який доторкнувся до його пошкодженої ноги і зцілив її.

Згодом захворів інший знатний чоловік на ім’я Лев. Він стер ногу до кам’яної стіни, коли їхав на коні. З кожним днем його хвороба посилювалася, і лікарі вже мали робити йому пускання крові. Тоді вищезгаданий Феодоріт побачив у видінні святого Сампсона і ще двох мужів, які входили в дім Лева.

Він розпочав з ними розмову, і мужі повідомили, що в п’ятницю зцілять хворого вельможу. Про своє видіння Феодоріт розказав болящому, і той не дозволив лікарям лікувати себе, а в п’ятницю дійсно одужав.

Від гробу Сампсона витікало цілюще миро. Не раз згаданий Лев помазувався ним та отримував благодатну допомогу. Тому він став турбуватися про богадільню святого і подавав їй від свого майна все потрібне.

Недбалих начальників своєї богадільні преподобний врозумляв тілесними покараннями. Коли ж вони усвідомлювали свою вину та каялися у гріхах, Сампсон їх чудесно зцілював.

По молитвах святого у славу Божу звершилося багато й інших чудес.

Добавить комментарий