14 липня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Косьми і Даміана

Рідні брати Косьма і Даміан народилися в Римі і виховувалися у благочесті. Вони вивчили лікарське мистецтво і з допомогою благодаті Божої зцілювали недуги не лише людей, але й тварин. При цьому святі ніколи не брали плати за зцілення, а навпаки роздавали бідним зібране батьками та предками багатство.

Коли Косьма і Даміан зцілювали недужних, то клали на них свої руки і говорили, що їх зцілює сила Христова, і той, хто увірує в Христа, одразу одужає. Таким чином брати багатьох людей навертали до істинної віри.

Проживали ж святі у одному з римських поселень у маєтку своїх батьків. Щоб привести до Христа язичників, вони обходили довколишні краї.

Під час царювання імператора Каріна (283 – 284 рр.) знайшлися наклепники, які обмовили перед ним святих братів. Тоді цар послав воїнів, аби вони схопили Косьму і Даміана та привели до нього.

Коли мешканці поселення довідалися, що братів розшукують, то стали вмовляти їх тимчасово заховатися. Святі ж навпаки бажали йти до царя та прийняти муки за істинну віру, однак схилилися на прохання віруючих, які переконували їх зберегти своє життя заради спасіння інших, та сховалися в печері. Розгнівані невдалими пошуками воїни схопили замість Косьми і Даміана декількох благочестивих жителів поселення, закували їх в окови та повели до царя.

Невдовзі брати дізналися про це, наздогнали воїнів та віддали себе в їхні руки. Схоплені ж мужі повернулися у своє поселення.

Коли Косьма і Даміан предстали перед царем, то він запитав у них, чи це вони з допомогою чаклунства зцілюють хворих та спокушають простих людей, а потім став схиляти їх до жертвоприношення. На це святі відповіли, що вони жодну людину не спокусили і хвороби зцілюють силою Господа Іісуса Христа, Який заповідав болящих зцілювати, прокажених очищати і даром давати те, що даром прийняли.

Однак Карін понехтував словами братів і продовжував наполягати на тому, щоб вони принесли жертву богам. Тоді Косьма і Даміан сказали, що приносять безкровну жертву – свої душі – Єдиному Істинному Богу. Потім, щоб посоромити царя і показати йому всемогутність Бога, брати побажали, аби змінилося його обличчя та звернулося зі свого місця. Одразу після цього обличчя Каріна дійсно змінилося і шия викривилася, через що він не міг її повернути.

Присутній при цьому народ став прославляти Бога і молити угодників Божих зцілити царя; зцілення просив і сам Карін. Косьма ж і Даміан сказали йому, що Господь зцілить його, якщо він увірує в Нього. Тоді цар голосно сповідав свою віру в Іісуса Христа і попросив у Господа помилування. В ту ж мить він чудесно зцілився і звеличив Бога, а потім нагородив святих дарами та відпустив з миром.

Брати ж знову почали займатися своєю справою. Вони обходили довколишні міста та поселення, зцілювали хворих, благодіяли бідним і навертали людей до істинної віри.

Успіху Косьми і Даміана став заздрити їхній учитель, який навчав їх лікарського мистецтва. Він запросив святих до себе і піднявся з ними на гору для збору лікарських рослин. Тут брати розійшлися в різні сторони, і злобний заздрісник по черзі побив їх обох камінням. Тіла святих він заховав біля колодязя, що тут знаходився. Так Косьма і Даміан прийняли мученицьку кончину, яка наступила в 284 році.

Добавить комментарий