21 липня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Казанської ікони Богородиці

Чудотворна ікона Богородиці явилася в місті Казані 8 липня 1579 року. Це сталося невдовзі після того, як Казань була захоплена руським воїнством і в ній просяяли своїми подвигами святителі Гурій та Герман.

Важко було проповідувати Христову віру закоренілим мусульманам та язичникам, і Матір Божа подала руським місіонерам свою благодатну допомогу.

В червні 1579 року в Казані сталася велика пожежа. Частина міста та половина Кремля перетворилися на попелище. Мусульмани злорадствували, бо вважали пожежу проявом гніву Божого на християн.

Проте місто швидко стало відбудовуватися. Серед інших погорільців будував житло і стрілець Даниїл Онучин, що мав 9-річну дочку Матрону. Цій дівчинці явилася уві сні Пречиста Діва і сказала дістати з землі Її чесний образ, захований за панування мусульман православними. Коли Матрона розповіла про своє видіння, то йому спочатку не надали значення.

Лише після того, як Богородиця являлася тричі, матір з дочкою розкопали землю на вказаному Дівою Марією місці і знайшли святий образ. Невдовзі сюди прибув святитель Єремія зі священством, і ікона Матері Божої була перенесена в Миколаївський храм. Тут відслужили молебень, після чого образ з Хресним ходом перенесли в собор Благовіщення Пресвятої Богородиці. Під час цього Хресного ходу чудесно прозріли сліпці Іосиф та Нікіта.

В тому ж 1579 році був написаний список з явленої ікони і посланий в Москву разом з описанням обставин її знайдення та чудес, які від неї звершилися. Після цього за повелінням царя Іоанна Грозного на місці, де була знайдена святиня, спорудили в честь неї храм та заснували жіночий монастир. Монахинями цієї обителі стали Матрона та її матір.

Священиком вищезгаданого храму святителя Миколая, куди спочатку внесли чесну ікону, був Єрмоген, у майбутньому Патріарх Московський і всієї Русі. В 1594 році, будучи митрополитом Казанським, він написав сказання про чудесні події, пов’язані з образом Божої Матері, що явився в Казані. В творі Єрмогена описано багато випадків зцілення віруючих від чудотворної ікони Богородиці.

Невдовзі Казанський образ Діви Марії став всенародною святинею. Неодноразово Матінка Божа допомагала православним воїнам у виконанні їхнього воїнського обов’язку. З чудотворної ікони зроблено багато списків. Самий же Казанський образ Богородиці є списком з древньої Влахернської ікони.

В червні 1904 року велика святиня була вкрадена з Собору Казанського дівочого монастиря. Очевидно, злочинців привабила одягнена на ікону дорогоцінна риза. Казанський образ Богородиці мав декілька риз. Святкова риза була золотою. На неї одягали ризу, прикрашену дорогоцінними каменями. Повсякденна риза була менш дорогою, хоча також була прикрашена коштовностями.

Святиню вкрала злочинна група, очолювана 28-річним Варфоломеєм Стояном, який заперечував висунуте проти нього звинувачення. Точно невідомо, що сталося з чудотворним образом, але імовірно, що він був спалений, оскільки в житлі, де проживав Стоян, були знайдені обгорілі рештки ікон. Стояна та його співучасника Комова позбавили майна та відправли на каторгу на строк відповідно 12 і 10 років.

Хоча знайдений в XVI ст. у місті Казані чудотворний образ Богородиці зник, Матір Божа не покинула руський народ і подає людям Свою благодатну допомогу через списки з Казанського образу.

Добавить комментарий