24 липня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті княгині Ольги

Княгиня Ольга була знатного роду і походила з поселення Вибутського, розташованого поблизу міста Пскова, яке тоді ще не було засноване. Вона дотримувалася язичницького нечестя, однак, не дивлячись на це, відрізнялася цнотливістю та світлим умом.

Після смерті князя Великого Новгорода Рюрика наслідником княжого престолу став його син Ігор. Оскільки Ігор був дуже малим Рюрик перед своєю кончиною доручив і його, і княжіння своєму родичу Олегу. Невдовзі Олег пішов з військом на Київ, убив там Аскольда та Діра і підкорив його.

В той час, як Олег управляв князівствами, Ігор підріс і став займатися полюванням. Якось йому захотілося під час полювання переправитися на інший берег ріки, але у нього не було для цього човна. Через деякий час він побачив юнака на човні і повелів йому перевезти його через ріку.

Коли ж вони пливли, Ігор подивився на обличчя гребця і зрозумів, що це не юнак, а дуже гарна дівчина. Він розгорівся плотською пристрастю до неї і став словами зваблювати її. Дівиця ж, яка й була Ольгою, зрозуміла нечистий задум юного князя і стала врозумляти його, а потім сказала, що краще загине в глибині ріки, аніж втратить невинність. Тоді Ігор засоромився, мовчки доплив до берега і розстався з нею.

Згодом прийшов час юному князю вступити в шлюб. До нього було приведено багато знатних дівиць, але жодну з них він не захотів взяти собі за дружину. Тоді Ігор згадав про Ольгу, послав за нею Олега та одружився на ній. У подружжя народися син Святослав.

На початку свого княжіння Ігор багато воював з довколишніми народами та розширював свої володіння. Пізніше він став проводити мирне життя і з захоплених територій брав данину. Якось з цією метою він обходив міста і прийшов до древлян, яким подвоїв дань через їхню непокору.

Древляни ж скористалися нагодою і убили Ігоря та його дружину. Після цього вони задумали збільшити владу свого князя Мала шляхом його одруження з княгинею Ольгою, а малолітнього Святослава вбити. З цією метою вони послали до Ольги посланців. Вона ж, хоч сильно горювала за своїм чоловіком, не показала їм цього і згодилася вийти заміж за їхнього князя.

Потім Ольга з допомогою хитрості убила прибулих древлян і попросила прислати за нею більш знатних послів. Коли ж в Київ прибуло 50 головних древлянських старійшин, їх також умертвили. Зрештою, у супроводі війська княгиня відправилася в Коростень, де під час бенкету з нагоди її прибуття убила близько 5000 древлян.

В наступному році Ольга пішла війною на древлян і взяла в облогу Коростень. Після довготривалої облоги княгиня зрозуміла, що не зможе захопити місто приступом, і запропонувала древлянам мир за умови сплати ними дані. Ольга повеліла дати з кожного двору по три голуба та горобця.

Древляни посміялися з жіночої нерозумності Ольги і виконали її бажання. Тоді княгиня повеліла своїм воїнам прив’язати до кожного птаха по шматку просоченої сіркою тканини, запалити її та відпустити птахів. Усі голуби та горобці повернулися до своїх домівок, і Коростень швидко згорів. Так Ольга помстилася за вбивство свого чоловіка.

Княгиня мудро управляла підвладною їй частиною Руської землі, була милостивою до своїх підданих та страшною для ворогів. Згодом вона пізнала несправжність язичницьких богів і відправилася в Царгород, щоб навчитися істинної віри. Тут її з честю прийняли цар та патріарх, і вона усім своїм серцем увірувала в Христа.

Ще до прийняття Ольгою Хрещення грецький імператор, що був вдівцем, запропонував їй вийти за нього заміж. Вона ж сказала, що християнину не подобає одружуватися на нечестивій. Коли ж Ольгу вже мали хрестити, вона відмовилася приймати Хрещення, допоки цар не погодиться бути її хресним батьком. Імператор виконав бажання святої, і вона була хрещена та причастилася Пречистих Христових Тайн.

Згодом цар знову почав розмовляти з Ольгою про одруження. Тоді вона сказала йому, що він не може взяти свою похресницю за дружину.

Коли княгиня повернулася на Русь разом з пресвітерами та кліриками, то стала повчати істинної віри і свого сина Святослава. Однак він не прислухався до її слів і займався мирськими справами. Знатні люди теж переважно не зважали на повчання княгині, однак простий народ навертався проповіддю святої до Істинного Бога.

Перша церква була збудована Ольгою на Аскольдовій могилі в ім’я святителя Миколая. Пізніше княгиня сподобилася божественного видіння і на річці Пскові спорудила церкву в честь Пресвятої Трійці. Згодом тут було засноване місто Псков.

Коли княгиня наблизилася до своєї кончини, то заповіла по-християнськи поховати її тіло і передрекла своєму сину поганий кінець життя, а після смерті – вічну муку. Через три дні після цього Ольга причастилася Святих Христових Тайн і з молитвою на устах спочила. Скінчалася рівноапостольна княгиня в 969 році приблизно у 90-річному віці.

Згодом внук Ольги – князь Володимир – прийняв Святе Хрещення і хрестив Русь. Він збудував в честь Богородиці кам’яну церкву, яка здобула назву Десятинної. Сюди й були перенесені нетлінні мощі Ольги, від яких болящі отримували чудесні зцілення.

Добавить комментарий