27 липня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті мученика Акіли

Святий Акіла належав до числа 70-ти апостолів Христових і походив з Понту (північно-східної області Малої Азії). Він був євреєм і проживав разом зі своєю дружиною Пріскіллою в Італії.

Коли за повелінням Римського імператора Клавдія (41 – 54 рр.) всі євреї були змушені покинути Італію, Акіла з Пріскіллою переселилися в місто Коринф, що розташовувалося в грецькій області Ахайї.

Виселення ж євреїв з італійських меж було пов’язане з ворожнечею, яка виникла між віруючими та невіруючими у Христа євреями, а також еллінами, які стали на той чи інший бік. Крім того іудеї навернули до своєї віри імператрицю Агрипину – дружину Клавдія.

В Коринфі Акіла робив палатки, чим заробляв на прожиття. Коли Апостол Павло з проповіддю Євангелія прийшов у це місто, то зупинився в Акіли та Пріскілли. Він привів подружжя до істинної віри та хрестив його.

Півтора роки Апостол Павло проповідував Христа у Коринфі, а потім відправився в Сирію. За Павлом пішли слідом і Акіла з Пріскіллою, що були прив’язані до нього духовною любов’ю.

Після проповіді в місті Ефесі, що розташовувалося у малоазійській провінції Іонії, первоверховний Апостол направився в Єрусалим. Святе ж подружжя за його бажанням залишилося навертати жителів Ефесу до віри в Істинного Бога.

Невдовзі в Ефес прибув єврей Аполлос. Він був освіченим та красномовним мужем і походив з Олександрії. Аполлос гаряче проповідував Господа, однак знав тільки Іоаннове хрещення і Святого Хрещення в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа ще не прийняв.

Коли Акіла з Пріскіллою почули проповідь Аполлоса, то запросили його в свій дім і більш точно пояснили йому шлях Господній.

Згодом згідно зі своєю обіцянкою Апостол Павло повернувся в Ефес, де написав Перше Послання до Коринфян. Вкінці цього Послання Апостол передає вітання жителям Коринфу від Акіли, Пріскілли та їхньої домашньої церкви (тобто прислуги).

Після смерті імператора Клавдія євреям було знову дозволено проживати в Італії. Тоді Акіла та Пріскілла знову поселилися в Римі.

Коли Апостол Павло перебував у Коринфі і писав звідти Послання до Римлян, то не забув привітати святе подружжя. Апостол назвав Акілу та Пріскіллу своїми співробітниками в Христі і сказав, що не лише він дякує їм, але й усі церкви з язичників.

Згодом Апостол Павло поставив Акілу єпископом і направив в Асію (західну частину Малої Азії). В місті Ефесі святий допомагав у проповідницьких трудах апостолу Тимофію. Коли ж Павло, якого привели на суд у Рим, писав Друге Послання до Тимофія в Ефес, то знову передав вітання Пріскіллі та Акілі.

Святий Акіла своєю проповіддю у Асії, Ахеї та Іраклії навернув до Христа та хрестив багатьох язичників. Проповідував апостол і в інших краях. Він повсюди руйнував ідолів та будував церкви. Багато напастей Акілі довелося перетерпіти від невірних, які і убили його (як говорить передання, разом з дружиною його Пріскіллою). Більша частина мощей святого подружжя знаходиться в Римі, в церкві святої мучениці Пріски.

Добавить комментарий