2 серпня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті пророка Ілії

Пророк Ілія походив з роду Аарона і народився у місті Фесвіт, що знаходилося у галаадських краях в східній половині Палестини. Коли народжувався Ілля, його батько Савах бачив світлих мужів, які розмовляли з дитям, пеленали його вогнем і годували полум’ям. Про це Савах розказав священикам, і один з них, що був прозорливим, повідав про майбутнє ревне служіння Ілії Богу.

Оскільки Пророк був священицького роду, то виховувався і навчався серед священиків. Він гаряче полюбив Господа і проводив непорочне життя. Ілію сильно печалило нечестя ізраїльського народу, який забув Істинного Бога і став поклонятися ідолам. Тому Пророк молив Господа, щоб Він повелів йому покарати порушників Закону Божого, аби навернути їх до покаяння. І Господь послухав прохання Свого вірного раба.

В той час царем Ізраїля був Ахав. Він взяв собі за дружину Ієзавель, дочку Сідонського царя, яка поклонялася богу Ваалу. Навчений дружиною Ахав також став шанувати Ваала та примушував і народ поклонятися йому. Через це ідолопоклонство сильно зросло, і Господь прогнівався на Ахава.

Сповнений божественної ревності Ілля прийшов до царя і викрив його у беззаконні, але Ахав понехтував викриттям святого. Тоді Пророк з надією на виправлення царя та народу покарав Ізраїль страшною посухою, яка могла припинитися тільки за його словом.

Хоча від сильного голоду гинули люди і тварини, Ахав залишався закоренілим у своєму нечесті, і Ілля продовжив кару на другий і на третій рік.

Милосердний Господь хотів помилувати Свою твар, але не бажав, щоб виявилися брехнею слова святого, тому намагався схилити Іллю до милості. Він повелів Пророку йти до потоку Хорафа, що поблизу Дамаска. Тут святого годували ворони, які приносили йому їжу. Тоді Ілія став докоряти собі, що не має співчуття ні до людей, ні до тварин, бо навіть ворони, які покидають своїх щойно виведених пташенят, годують його.

Коли висох потік Хораф, Господь сказав Ілії помилувати Його твар, аби й самому не померти від спраги. Однак через велику ревність Пророк молив Бога, щоб не було дощу, допоки не загинуть всі вороги Божі.

Після цього Господь послав Ілію до бідної вдови в місто Сарепту Сидонську, що не входило до меж Ізраїлю, але також страждало від посухи. В цієї вдови з усіх запасів залишилися тільки жменя борошна та трохи олії, з чого вона хотіла востаннє приготувати собі та своєму сину обід, після чого їм належало померти. Пророк же попросив вдову спочатку дати йому їсти і пообіцяв, що борошно та олія в її домі, допоки не піде дощ, не вичерпаються. Вдова послухалася святого, і його слова збулися. Коли ж у вдови помер син, Ілія воскресив його своєю молитвою.

Зрештою, Господь сказав Ілії, що хоче помилувати своє творіння, і послав його до Ахава. Тоді пророк наказав царю зібрати на гору Карміл 450 пророків Ваалових і 450 пророків інших богів, аби вести з ними спір про те, який Бог Істинний.

Коли зібралися цар, жерці та народ, Ілія повелів дати двох тельців для жертвоприношення. Він сказав, що Істинним є Бог того, чию жертву попалить вогонь, що зійде з неба.

Зранку до вечора Ваалові жерці кричали до свого бога, скакали навколо жертовника, кололи себе ножами та били бичами, однак безрезультатно.

Після цього Ілія приготував свою жертву. Її за повелінням Пророка тричі полили водою, через що наповнився рів, викопаний святим навколо жертовника. Потім Ілія звернувся до Бога, і по його молитві небесний вогонь попалив жертву, жертовник та воду. Весь народ сповідав Єдиного Бога, а Пророк Ілля умертвив Ваалових жерців та своєю молитвою звів з неба дощ, який щедро напоїв землю.

Ієзавель запалала злобою і захотіла вбити святого. Проте він втік у пустелю, а пізніше пішов на гору Хорив, де поселився в печері. Тут йому явився Господь і повелів призначити на царство достойного мужа Ііуя та помазати в пророка Єлисея. Тому Ілія покинув печеру і відправився виконувати волю Господню.

По дорозі з Хорива святий зустрів Єлисея, назвав його пророком і повелів слідувати за собою. Потім Ілля передрік смерть Ахаву та його близьким, а після цього і сину Ахава – нечестивому Охозії.

Коли настав час Пророку тимчасово закінчити своє служіння на землі, Господь забрав його на вогняній колісниці на Небо. Це чудо удостоївся бачити Єлисей, який отримав у спадок плащ Іллі та унаслідував благодать Господню, що почивала на святому.

Пророк же Божий Ілія тепер перебуває разом з тілом у райських поселеннях. Він має повернутися на землю перед Другим Пришестям Христовим, постраждати від меча антихриста і удостоїтися як мученик від Господа ще більшої честі і слави.

Добавить комментарий