3 серпня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті пророка Ієзекиїля

Святий Ієзекиїль народився в єврейському місті Сарірі, походив з Левіїного племені і був священиком. Він потрапив у вавилонський полон під час другого нашестя на Єрусалим царя Навуходоносора ІІ, що царював у 605 – 562 рр. до Р. Хр.

Коли Ієзекиїль перебував у полоні та проживав поблизу ріки Ховар, то мав дивне видіння. Він побачив відкритими Небеса, з півночі дув сильний вітер і наближалася велика світла хмара. З хмари показалися чотири тварини, схожі на розжарену мідь. Всі вони мали чотири обличчя: людини, лева, тельця і орла.

Також у них було по чотири крила, під якими розміщувалися людські руки. Два крила були призначені для польоту, а ще двома вони прикривали свої тіла. Біля кожної тварини знаходилося по великому колесу. Колеса були лазурового кольору і мали золотий відблиск. В цих колесах були нібито інші колеса. Всі вони мали багато очей і здавалися живими.

При цьому складалося враження, що тварини впряжені в них, неначе у колісницю. Між тваринами був вогонь, з якого виходила блискавка. Коли ж вони рухалися, то було чути шум, немовби від великого потоку води або багатолюдного стану. Над тваринами у небесному зводі виднівся Престол смарагдового кольору, а на ньому образ людини, оточеної сяйвом, подібним до райдуги.

Від такого видіння Ієзекиїль впав на землю. В цей час голос Того, Хто сидів на Престолі, повелів йому встати. Тоді ж якась сила підняла святого на ноги.

Господь сказав пророку, що посилає його до дому Ізраїлевого, аби він передав йому Його слова. Потім Ієзекиїль побачив протерту руку, а в ній згорток, на якому було написано: «Плач, і стогін, і горе». Господь повелів святому з’їсти цей згорток, що той і зробив. Відтоді святий отримав Божу благодать і пророцький дух. Після цього з великим шумом колісниця піднялася вгору і видіння закінчилося.

Як тлумачать богомудрі мужі, Престол був прообразом Матері Божої, людський образ на ньому – Божого Сина, тварини – Євангелістів, які описували людську природу Христа, Його Божество, страждання, воскресіння та вознесіння на Небеса, що уособлювали собою відповідно лиця людини, лева, тельця і орла. Колеса були прообразом чотирьох частин світу, населених різними народами, духовні очі яких відкрила євангельська проповідь. Вогонь і велике сяйво являли собою велич слави Божої.

Через деякий час Господь повелів пророку сповістити євреям про третє завоювання Єрусалима Навуходоносором, його розорення та погибель народу. При цьому Ієзекиїль мав оббрити собі голову та бороду, розділити з допомогою ваги волосся на три частини і перед полоненими євреями одну з них спалити, другу посікти мечем, а третю розвіяти за вітром. Це означало, що одна частина євреїв загине від голоду та мору, друга буде порубана мечем халдеїв, а третя розійдеться по світу. Цю кару Господь посилав Своєму обраному народу за ухилення його в ідолопоклонство.

В той час, як Ієзекиїль говорив про покарання євреям, які перебували в полоні, те ж саме в Єрусалимі передвіщав пророк Божий Єремія. Однак зваблений у нечестя народ вірив своїм лжепророкам, а Пророків Бога Вишнього не слухав. Єремію переслідували жителі Єрусалиму, а полонені євреї тримали в узах Ієзекиїля.

Якось Ангел Божий взяв святого з Вавилону та поставив в Єрусалимському храмі. Тут пророк побачив, як люди звершують богослужіння ідолам, розташованим ззовні і всередині храму, і як слава Божа збирається вийти звідти і залишити храм пустим. Голос Господній сповіщав пророку про погибель, яка очікує беззаконний народ.

Потім святий побачив шість страшних озброєних мужів і одного благообразного мужа в священицькому вбранні з чорнильницею та тростиною писаря в руках. Цей муж був посланий Господом зобразити грецьку букву Тау, схожу на хрест, на чолах благочестивих людей, аби кара Господня не спостигла їх.

Шість інших мужів були прообразом шести халдейських воєначальників. Бог посилав їх вбивати нечестивих євреїв незалежно від статі і віку. Після цього Господь повелів благообразному мужу посипати Єрусалим розжареним вугіллям. Це означало, що місто постраждає не тільки від меча, але й від вогню.

Коли пророцтва про кару Господню збулися, Ієзекиїль мав одкровення про повернення євреїв з вавилонського полону, відбудову Єрусалиму та Єрусалимського храму.

Якось пророк побачив себе посеред поля, наповненого сухими людськими кістками. За словом Божим ці кістки покрилися плоттю, в них увійшов дух, і вони стали на ноги. В цей час Господь сказав: «Я відкрию гроби ваші і виведу вас з гробів ваших».

Про останні часи Ієзекиїль мав й інші одкровення, які записані в його книзі. Крім пророцького дару, святий отримав від Господа і дар звершення чудес.

Загинув пророк мученицькою смертю. На нього розлютився беззаконний єврейський старійшина, що ухилився в халдейське нечестя, і розтерзав його кіньми. Євреї зібрали останки святого і поховали на полі Маур в усипальниці прабатьків Авраама.

Добавить комментарий