8 серпня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Мойсея Угріна

Святий Мойсей походив з Угорщини і разом з братом своїм Георгієм перебував на службі у святого благовірного князя Бориса. Коли посланці окаянного Святополка умертвили князя та Георгія, Мойсею вдалося уникнути смерті. Він прийшов у Київ до Предіслави, сестри князя Ярослава, де знайшов собі прихисток.

В цей час між Святополком та Ярославом тривала боротьба. Згодом Святополк заручився підтримкою польського короля Болеслава, пішов з ним на Київ і зайняв великокняжий престол. Болеслав же при поверненні в свою землю взяв у полон двох сестер Ярослава і багатьох бояр, серед яких був і Мойсей.

В землі ляхів святий п’ять років перебував у залізних оковах. Він відрізнявся міцною статурою та красою. В цей час святого побачила знатна молода жінка, що втратила чоловіка під час походу Болеслава на Київ, і загорілася до нього нечистою похіттю. Вона безсоромно запропонувала Мойсею володіти нею та усіма її багатствами.

У відповідь на це непорочний від материнської утроби святий запитав, чи є хтось серед мужів, що послухався жінку і змінив своє становище на краще. Потім Мойсей згадав Адама, який послухався Єву і був вигнаний з раю, Сампсона, який через жінку потрапив у руки іноплемінників, Соломона, що покорився жінці і поклонився ідолам, та Ірода, який на догоду жінці обезглавив Іоанна Хрестителя.

Однак безчесна жінка не надала значення словам Мойсея і сказала, що викупить його і зробить своїм чоловіком та господарем свого майна. На це святий відповів, що не виконає її бажання, бо для нього душевна і тілесна чистота вище за володіння нею та її багатствами.

Після цього та жінка заплатила за Мойсея 1000 золотих і взяла його в свій дім. Вона вбрала святого в дорогий одяг, стала годувати вишуканими стравами та обіймати. Проте Мойсей скинув з себе гарне вбрання і ще більш ревно віддався молитві та посту.

Це розлютило його господиню, і вона повеліла морити його голодом в темниці. Однак знайшовся милосердний раб, який приносив святому їжу. Інші ж слуги вмовляли його покоритися господині. На це Мойсей відповідав, що ніколи не звабить його жіноча краса і не віддалить від любові до Христа.

Потім підступна жінка повеліла возити святого по містах та поселеннях, що їй належали, і говорила людям, що це їхній господар, а її чоловік. Мойсей же сміявся над її безумством і говорив, що вона даремно трудиться. Тоді жінка сказала, що не випустить його живим і після багатьох мук умертвить. На це святий відповів, що не боїться мук і бажає служити Богу в чернечому чині.

Після цього з Промислу Божого прийшов до Мойсея ієромонах зі Святої Гори і звершив над ним постриг. Коли господиня дізналася про це, то повеліла бити святого палками, і земля просочилася його кров’ю.

Зрештою, безчесна жінка доповіла про преподобного королю Болеславу, який повелів їй явитися до нього разом з Мойсеєм. Болеслав сам став схиляти святого до покори господині і погрожував йому муками та смертю, але безуспішно.

Тоді він сказав тій жінці чинити зі святим на свій розсуд, але ні в якому разі не відпускати його на свободу. Мойсей же передрік швидку кончину і Болеславу, і своїй господині, яка після цього стала поводити себе ще більш безсоромно. Однак сповнений страху Божого святий не схилився до гріха.

Після цього за повелінням озлобленої та посоромленої жінки Мойсею щодня стали заподіювати по сто ран, а потім його оскопили. При цьому святий втратив багато крові і лежав як мертвий. Проте помста безчесної жінки на цьому не закінчилася.

Вона досягнула того, що король Болеслав прогнав зі своїх володінь усіх монахів, за що невдовзі був покараний раптовою смертю. Кончина короля спричинила бунт у народі, і багато єпископів та бояр було убито. Разом з ними загинула і та безсоромна жінка.

Таким чином понівечений Мойсей опинився на свободі і прийшов у печеру до преподобного Антонія. Він проводив подвижницьке життя та вдосконалювався у чеснотах. За перемогу над нечистою похіттю Господь наділив святого здатністю допомагати іншим у боротьбі з плотськими спокусами.

Якось до Мойсея прийшов монах, що був охоплений блудною пристрастю, і попросив допомоги. Тоді святий повелів йому ніколи не говорити жодного слова жінці і доторкнувся до його живота своїм посохом, без якого після отриманих ран не міг ходити. Від цього одразу згасли нечисті бажання того монаха, і відтоді він більше не відчував плотської похоті.

Скінчався Мойсей в 1043 році ще за життя святого Антонія, у печері якого почивають його мощі. Після своєї смерті преподобний допоміг побороти блудну пристрасть святому Іоанну багатостраждальному, який велику частину свого життя боровся з нею. Через Іоанна до заступництва Мойсея звернувся й інший монах, який звільнився від пристрасті, коли приклав до свого тіла його кістку. Так, Мойсей і після кончини допомагає людям у боротьбі із плотськими спокусами.

Добавить комментарий