Різдво Миколая Чудотворця – забуте свято, яке повертається

Різдво Миколая Чудотворця – забуте свято, яке повертається

Різдво Миколая Чудотворця Православна Церква святкує 11 серпня (за новим стилем). Для більшості віруючих цей день поки не асоціюється з пам’яттю святителя. Всі пам’ятають і шанують 19 грудня — успіння і 22 травня — перенесення мощей Миколая Чудотворця в місто Бар.

Але в давні часи свято Різдва Миколая Угодника було широко відомо на Русі. Коли і де вперше було встановлено це свято достеменно не відомо. Разом з тим, в XII-XIII століттях традиція святкування на Русі вже існувала. У Великому Новгороді був зведений монастир, присвячений Різдву святителя Миколая. Одна з церковних служб, присвячених цьому святу, була складена за часів Патріарства Никона в 1657 році.

Під час правління Катерини Великої загальноцерковне святкування Різдва святителя Миколая Чудотворця на Русі було скасовано. І за кілька століть про свято незаслужено забули. Святкування було відроджено в 2004 році з благословення патріарха Московського і всієї Русі Алексія II.

На честь свята Різдва святителя Миколая були складені тропар і кондак, які з давніх часів відомі в літургійному житті Православної Церкви.

У богослужбових текстах Різдва святителя Миколи йдеться:

«Приидите вси добрыи святителие убо цари же и князи и сановницы и вси людие, мужи еже и жены, юноша и девы и всяк возраст и всяко достояние согласно воспоем, всечестное и преславное рождество Николы всеблаженнаго…».

«Чудное и славное рождество твое, святителю Николае, Церковь православных днесь светло празднует…».

Чудотворець народився в 258 році в місті Патарі, недалеко від Лікії. Його батьки — благочестиві Феофан і Нонна, довгий час не мали дітей і молилися Богу про послання їм дитини. Господь почув їхні молитви і послав їм сина. Батьки дали обітницю присвятити єдиного сина служінню Богу.

Немовля Миколай в день свого народження явив перше чудо, зцілив свою матір від хвороби. Новонароджене немовля в купелі під час хрещення простояло на ногах три години, ніким не підтримуване, віддаючи цим честь Пресвятій Трійці.

З дитинства святий Миколай почав постити, брав молоко матері по середах і п’ятницях, лише один раз, після вечірніх молитов батьків. Після того, як він подорослішав,  Миколай досяг успіху у вивченні Божественного Писання, цілі дні проводив в храмі, а вночі молився і читав книги.

За життя святитель Миколай здійснював безліч чудес — рятував потопаючих, полонених, зціляв і навіть воскрешав людей, боровся за правду і вимагав у можновладців відновлення справедливості, вчив своїм життям любові і співчуття. Він прожив гідне життя і, досягнувши глибокої старості, мирно помер.

admin

admin

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial