14 серпня Українська Православна Церква відзначає день винесення Древ Хреста Господнього

Свято Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього бере свій початок від древнього звичаю виносити Чесне Древо Хреста на дороги та вулиці Константинополя, аби відвернути хвороби, від яких в серпні дуже часто страждали місцеві жителі.

Напередодні свята (31 липня за старим стилем) ця святиня виносилася з царських палат та покладалася в церкві св. Софії, де знаходилася до Успіння Божої Матері (14 серпня). Протягом цього періоду по всьому місту звершувалися літії і люди поклонялися Хресту. Потім святиня поверталася в царську скарбницю.

Пізніше було встановлене святкування, пов’язане з перемогами Грецького царя Мануїла над сарацинами та Великого князя Андрія Боголюбського над болгарами, які вони здобули 1 серпня 1164 р.

Сталося так, що в цей день і цар Мануїл, і князь Андрій, що були в дружніх стосунках, виступили з військами на війну. Цар Мануїл вийшов з Константинополя проти полків сарацин, а Андрій Боголюбський – з Ростова проти болгар, тобто язичників, що проживали в низов’ях ріки Волги. Обоє правителів в один і той самий день здобули перемогу.

Благочестивий і богобоязний Андрій Боголюбський мав звичку перед початком бою причащатися Святих Христових Тайн і молитися Богу та Пречистій Діві Марії, що наказував робити і своїм воїнам. Тоді всі ставали на коліна і ревно молилися перед образом Богородиці та Чесним Хрестом Господнім. І тільки після поклоніння святиням військо вступало в бій.

Князь не зрадив своїй звичці і цього разу. Попереду руського воїнства несли Хрест Господній. Під час битви болгари почали тікати, і руське воїнство захопило одразу п’ять їхніх міст. Коли руські полки повернулися в свій стан, то побачили, що від образу Богородиці з Христом на руках йдуть світлі промені і осяюють все військо.

Це чудесне знамення укріпило мужність князя та воїнів, і вони завоювали більшість міст болгар, після чого урочисто повернулися додому.

Тим часом у грецьких полках також сталося чудо. Греків освітили яскраві промені, що йшли від образу Богородиці. Тоді цар Мануїл разом з воїнством здобув перемогу.

Про ці чудесні події цар з князем повідомили один одному і прославили Бога. З того часу було встановлене святкування в знак подяки Христу Спасителю та Пресвятій Богородиці. А на згадку про силу Чесного і Животворящого Хреста Господнього, з допомогою якої православні війська подолали ворогів, щороку 1 серпня священики стали виносити з вівтаря хрест та класти його посеред церкви для поклоніння віруючих. Також в цей день встановлено звершувати освячення води, через що Чесний Хрест виноситься на ріки, колодязі та джерела.

Добавить комментарий