Медовий спас: які християнські та народні традиції поєднались у цьому святі

14 серпня — Винесення (походження) чесних древ Животворящого Хреста Господнього  або, як називають це свято в народі, Медовий Спас.

На Русі  медозбір закінчувався  саме 1 серпня по старому стилю, 14 серпня — за новим. З цієї причини з давніх часів перше з трьох свят серпня, присвячених Спасителю (Святкування Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці), отримав назву Медовий Спас, або «Спас на воді».

З цього свята починається Успенський піст (з 14 по 27 серпня).

Власне в церковному календарі не існує такого свята, як Медовий Спас. У цей день Церква відзначає Свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці. Воно було встановлено на честь знамень від ікон Спасителя, Пресвятої Богородиці і чесного хреста під час боїв святого благовірного князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами в 1164 році.

Також цей день присвячений святу Походження (винесення) Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього.

Ці церковні свята збіглися з періодом закінчення збору врожаю меду. В результаті в народі свято улюбленого народом смаколика міцно поєдналось з православним святом. І зараз ми, як і наші предки, відзначаємо Медовий Спас в храмі, освячуючи мед і прикладаючись до Хреста Господнього.

Головне свято цього дня — Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього, який був встановлений ще в IX столітті в Константинополі, «через хвороби, які дуже часто бували в серпні».

У цей день зносили Чесне Древо Хреста з царської скарбниці, освячували вулиці міста і «з цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння» (з грецького часослова XIX століття).

В цей день в храмах на утрені після великого славослів’я відбувається винос Хреста, щоб кожен бажаючий міг вклонитися Святому Хресту. Після відбувається мале водосвяття.

ТРАДИЦІЇ Медовий спас

На Медовий Спас прийнято приносити в храм для освячення мед нового збору, мак, лікарські трави — все, чим плодоносить серпень.

Благочестива традиція є в цей день у пасічників — роздати по шматочку стільники з медом дітям і жебракам. Кулінарні традиції Медового Спаса не можуть не радувати ласунів: в цей день печуть пісні медові пряники, пряники, пісні млинці з медом, медовий квас, варять медовуху (до речі, вживали її на Русі в цей час і як ліки від хвороб).

Існує ще одна назва свята 14 серпня — Маковей, в народі — Маковий Спас. У церквах згадують сімох братів-мучеників Маккавеїв з їх матір’ю Соломією. Відомо, що в 166 році до н.е. династія Маккавеїв повстала проти указів, які забороняли єврейські релігійні практики. І знову на мовному рівні вийшло «зрощення» народного звичаю (з 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією начинкою) і церковного свята.

Чому Медовий Спас називають ще «Спасом на воді»?

Існує теж цілком побутове пояснення: в цей день чистили старі і освячували нові колодязі, водойми і святі джерела. Після хресного ходу купалися люди «для очищення від гріхів» і купали домашню худобу. Після так званого «Мокрого Спаса» селяни вже не купалися.

Добавить комментарий