Археологи виявили артефакти, що підтверджують відомості з Біблії

Біля річки Йордан археологи знайшли можливі свідоцтва виходу євреїв із Єгипту – це залишки стоянки кочівників, які перетнули Йордан й осіли в нагір’ях Ізраїлю.

Книга Вихід, друга в Біблії, завжди була предметом нескінченних наукових суперечок щодо її історичної точності, оскільки багато вчених сумніваються в тому, що стародавні ізраїльтяни дійсно прийшли на цю землю з Єгипту. Однак археологи Ральф Хоукінс (Ralph Hawkins) і Давид Бен-Шломо (David Ben-Shlomo) повідомили, що розкопки в долині річки Йордан в районі Хірбет аль-Мастарах принесли важливі історичні свідчення та речовий матеріал, який проливає світло на це питання.

Залишки кам’яних споруд та фрагменти гончарних виробів, що відносяться або до пізнього бронзового віку (1400-1200 рр. до н.е.), або до залізного віку (1200-1000 рр.),  дають підстави припускати, що це могли бути єврейські переселенці з Єгипту.

Бен Шломо висловив думку, що залишки виявленої стоянки можна вважати доказом істинності відомостей, наведених у Біблії.

Археолог також зазначив, що у поселеннях тих часів люди жили в наметах, які переміщували кожного сезону. Залишки кам’яних споруд найімовірніше відносяться до місць, де знаходились тварини, а не люди, які мешкали в наметах навколо них.

Ми поки ще не зібрали достатньо тверді свідчення того, що ці стоянки датуються періодом появи в цих місцях перших ізраїльтян, але це цілком можливо, – зазначив Бен Шломо. – Якщо наявні речові свідоцтва будуть підкріплені подальшими розкопками, тоді можна буде з певністю стверджувати, що ці переселенці були першими ізраїльтянами, які прийшли в ці землі зі сходу, пройшли далі за Йордан й осіли в нагір’ях землі Ізраїльської».

Добавить комментарий