Помер лауреат Нобелівської премії, автор терміну «частинка Бога»

В американському місті Рексберг (штат Айдахо) у віці 96 років помер лауреат Нобелівської премії Леон Ледерман, який є автором терміна «частка Бога».

Як повідомляє портал Science News, вчений відомий тим, що відкрив ряд елементарних частинок: мюони, антідейтрон, іпсилон-мезон, антинейтрино і мюонні нейтріно. За відкриття останнього він й отримав у 1988 році Нобелівську премію з фізики.

Примітно, що вчений не просто займався наукою, а й сприяв її популяризації. У 1993 році фізик у співавторстві з журналістом Діком Тересом написав книгу про бозон Хіггса «Частка Бога: якщо Всесвіт — це відповідь, то яке питання?». Саме після публікації книги журналісти підхопили другу назву бозона Хіггса «частка Бога».

Бозон Хіггса — це елементарна частинка. Фізики всього світу мріяли виявити її протягом декількох десятиліть. Адже саме її  не вистачало для остаточного підтвердження Стандартної моделі — теорії, яка досить складно пояснює будову навколишнього світу і його матерії. Відповідно до цієї теорії саме частинка Бога наділяє масою речовина у Всесвіті — робить «вагомими» всі інші частинки.

Для виявлення бозона Хіггса був побудований циклопічний кільцевий прискорювач — Великий адронний коллайдер (ВАК). Частинку Бога шукали, зіштовхуючи і розбиваючи на друзки протони, що мчать майже зі швидкістю світла один на одного. Тим самим впливали на так зване поле Хіггса, квантами якого є ті самі бозони Хіггса. І врешті-решт виділили той самий бозон. Про сенсаційне відкриття вчені Європейської організації ядерних досліджень (CERN) оголосили 4 липня 2012 року. І запросили самого Хіггса — Пітера Хіггса, який ще в 1964 році передбачив існування бозона, названого потім його ім’ям.

Добавить комментарий