6 жовтня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті святої Поліксенії

Свята Поліксенія народилася в Іспанії у І ст. і трималася язичницького нечестя. Якось зі своєю старшою сестрою Ксантіппою, що була дружиною правителя тієї країни Прова, вона почула проповідь святого Апостола Павла про Господа нашого Іісуса Христа. Ксантіппа з чоловіком одразу після цього стали християнами, а дівиця Поліксенія залишилася язичницею.

Невдовзі зі святою, що мала гарну зовнішність, сталося нещастя. Один беззаконний чоловік вкрав її та повіз на кораблі у Грецію. В дорозі діва почула проповідь Апостола Петра і з великою довірою після прибуття у цю країну попросила захисту у християн.

В той час у Греції проповідував Христа Апостол Філіпп, який і доручив одній доброчесній сім’ї сховати Поліксенію. З великими труднощами ця сім’я заховала святу у місті Патрах, де більшість мешканців була християнами завдяки проповіді Апостола Андрія Первозваного. Від цього Апостола Поліксенія й прийняла Святе Хрещення.

Згодом святого Андрія взяли на муки та смерть. За наказом правителя міста Єгеата його нещадно катували, а потім прив’язали до хреста. Велика кількість народу невідступно слідувала за Апостолом, коли його вели на страту, і не покинула святого, коли його розіп’яли. Серед натовпу була і Поліксенія.

Люди нарікали на правителя за розп’яття неповинного мужа, а Андрій втихомирював народ і вчив його Слова Божого. Ця проповідь з хреста справила сильне враження на святу Поліксенію і утвердила її в істинній вірі.

На третій день висіння Апостола на хресті народне обурення зросло, і натовп оточив житло правителя. Зі страху перед народним бунтом Єгеат сам відправився на місце страти і повелів звільнити святого. Проте Андрій хотів завершити свій мученицький подвиг і молив про це Господа. Тоді святого оточило яскраве світло, і ніхто не міг наблизитися до нього. В цей час душа Апостола відійшла до Бога.

Такий подвиг Андрія Первозваного викликав у Поліксенії бажання самій проповідувати людям вчення Господа нашого Іісуса Христа. Разом зі святим Онисимом, який направлявся в Іспанію, та своєю подругою Ревеккою вона повернулася на батьківщину, де віддалася проповідницьким трудам. До Поліксенії приєдналася і сестра її Ксантіппа, з якою вона часто проповідувала у великому місті Толедо.

Майже сорок років Поліксенія звершувала такий подвиг і являла усім приклад благочестивого життя. Багатьох язичників їй вдалося привести до віри в Істинного Бога та утвердити в християнстві. До своєї кончини свята зберігала невинність і, будучи непорочною дівою, спочила близько 109 року.

Добавить комментарий