8 жовтня — День пам’яті Досифеї Київської

8 жовтня — день пам’яті преподобної Досифеї,  Київської. Печери Китаївської пустині стали широко відомі багато в чому завдяки святій преподобній Досифеї, яка зробила їх місцем своїх подвигів.

Майбутня подвижниця народилася в родині рязанських дворян Тяпкіна в 1721 році. Батьки назвали дочку Дарина. Дитинство дівчини пройшло в московському Вознесенському монастирі, де вона з двох років жила разом зі своєю бабусею — черницею Порфирією.

Коли дитині виповнилося 9 років, батьки забрали Дарину додому, але серце її назавжди залишилося в монастирі. Найбільше на світі вона бажала стати черницею і присвятити своє життя Богу.

Щоб здійснити свій задум, дівчина вирішила втекти з дому. А щоб її не знайшли і не повернули назад, постригла волосся і переодяглася в чоловічий одяг.

У такому вигляді 16-річна Дарина прийшла в Троїце-Сергієву Лавру, де видала себе за  селянина-утікача Досифея.

Три роки вона несла послух в монастирі, а потім її випадково виявили рідні. Дівчина таємно залишила монастир і попрямувала в Києво-Печерську Лавру, сподіваючись, що там її мрія постригтися в ченці здійсниться.

Але довгий і важкий шлях виявився марним — в Лавру її не прийняли. Тоді Дар’я зважилася на непростий вибір. Викопала собі печеру в околицях Києва і оселилася в ній, ведучи суворе подвижницьке життя.

Харчувалася тільки хлібом і водою і ніколи не розпалювала вогню. Незабаром подвиги затворника Досифея стали відомі далеко за межами Києва. Багато хто приходив до нього за порадою і розрадою.

У 1744 році його відвідала сама імператриця Єлизавета Петрівна. Дізнавшись, що Досифей не є монахом, вона повеліла постригти його, що було виконано на наступний же день.

Так несподівано виконалось найзаповітніше бажання подвижниці. Пізніше за благословенням до Досифея прийде юнак Прохор, якому Досифей велить працювати у Сарові, благословляючи на подвиги майбутнього святого — Серафима Саровського.

Помер Досифей 25 вересня 1776 року. Ченці, які прийшли до келії, побачили його на колінах, немов він продовжує молитися Господу.

У лівій руці своїй він тримав записку: «Тіло моє приготовлено до вічного життя; молю вас, браття, не торкаючись, віддати його звичайному похованню ».

І тільки по смерті Досифея стало відомо, що самітник був не чоловік-монах, а дівчина Дарина з роду Тяпкіна. Місце поховання преподобної Досифеї знаходиться біля північної стіни Троїцького храму.

Добавить комментарий