Данііл Сисоєв: Заздрісного ж і злонравного ще більше дратує зроблене йому добро

Гріх заздрості — це один з трьох гріхів, що належить особисто сатані, який згрішив першим гріхом — гординею (вирішив стати як Бог), другим — заздрістю (позаздрив людині) і третім — вбивством (спокусивши людину, він позбавив її життя). Гріх заздрості — це гріх людиновбивства, який є тяжким гріхом.

Є два гріха, які не здолаєш людськими зусиллями, — це гординя і заздрість. Гріх заздрості народжується з гордині, коли людина вважає себе важливою, і народжується від того, що людина думає, що має якісь права, а вони порушені.

Заздрість виникає від фальшивого почуття справедливості: іншим не повинно бути краще, ніж мені, все повинно бути однаково.

Як уникнути заздрості?

Чим більш талановита людина, тим більше вона робить добра, тим менше вона схильна до заздрості, тому що добродіяння і заздрість — речі несумісні. У Біблії згадуються багато ліків від заздрості. Потрібно згадати заздрісників-христовбивць Анну і Каяфа, первосвящеників і книжників, які віддали Христа на смерть через заздрість! Чому Каїн убив Авеля? Через заздрощі! Можна згадати заздрість Саула до царя Давида.

І людина, яка уважно читає Писання, побачить, кого вона наслідує, побачить, що стало зі заздрісниками, захоче зцілитися — і почне змінюватися на краще. Дуже важко для заздрісника сказати самому собі: «Я христовбивця, я Каїн …», але якщо він це скаже, то викличе в серці своєму гнів до цієї пристрасті.

Дії заздрості

Василь Великий говорить про заздрість, що вона «менш шкодить стороннім, але є першим і найбільшим зло для того, хто має її. Як іржа роз’їдає  залізо, так заздрість — душу, в якій живе вона.

«І тяжко в цій хворобі те, що заздрісний не може сказати про неї. Хоча опускає він очі, ходить сумний, збентежений і гине від недуги; А коли запитають про страждання, соромиться зробити гласним своє нещастя і сказати: «Я людина заздрісна і зла; мене дратують досконалості іншого; нарікаю на благодушність брата; не можу бачити чужої досконалості; більше того, благоденство ближнього вважаю для себе нещастям ». Так би довелось йому сказати, якби захотів говорити правду. Але оскільки не наважується висловити цього, то в глибині утримує хворобу, яка гризе і з’їдає його нутрощі».

Людина зазвичай заздрить близьким і рідним

Зазвичай людина заздрить іншому, коли той робить їй добро. Заздрісного ж і злонравного ще більш дратує зроблене йому добро. Чим більше бачить він до себе благодіянь, тим сильніше обурюється і засмучується.

Його більше ображає сила благодійника, ніж він відчуває подяку за вчинене для нього.

Із людиною заздрісною навіть дружніх бесід заводити не потрібно. Заздрість – почуття заразне.

Заздрісних людей можна дізнатися по зовнішності

Заздрісну людину можна впізнати по декількох ознаках. Очі у них сухі і тьмяні, щоки запалі, брови навислі, душа обурена пристрастю, не має вірного судження про предмети.
Вони легко роблять нікчемним те, що гідне похвали,  обмовляють чесноти, представляючи їх у вигляді пороків, з ними суміжних: мужнього називають зухвалим, цнотливого — нечутливим, справедливого — жорстоким, розсудливого — підступним. Хто любить пишність, на того обмовляють, що у нього грубий смак; про щедрого кажуть, що марнотратний, і про ощадливого, що він скупий.

Як боротися із заздрістю?

Боротися з заздрістю можна спільною радістю. Радіти з тими, хто тішиться і плакати з тими, хто плаче. Якщо людина бачить, що інший багатший, розумніший і йому від цього погано, то потрібно встати перед іконою і сказати:

«Господи Ісусе Христе, Боже наш, який помер на Хресті і воскрес із мертвих, дякую Тобі, що Ти дав цій людині стільки, дай йому набагато більше, а мене помилуй ».

Цю молитву прочитати потрібно кілька разів.

Але при цьому наша заздрість буде дуже пручатися і почне нам вкладати думку, що це ми говоримо не від серця і брешемо самі собі, що ми лицеміримо. Нашій заздрості потрібно відповісти: «Так, я лицемірю, але я по-доброму лицемірю, я хочу стати незаздрісним».

Є ще спосіб —  допомогти собі в боротьбі з заздрістю за допомогою роздумів. Якщо ми заздримо багатству іншої людини, то потрібно пам’ятати, що земні цінності взагалі не мають сенсу. Всі люди смертні, і зі своїх багатств зможуть взяти лише те, що давали на милостиню людям і на Церкву, а людина раптово смертна.

З книги Данііла Сисоєва «Бесіди про пристрасті»

Добавить комментарий