15 жовтня – пам’ять священномученика Кіпріана та святої мучениці Іустини

В Антиохії в середині ІІІ сторіччя під час царювання імператора Деція жив багатий знатного роду чоловік на ім’я Кіпріан. Особливого успіху він досяг у філософії та магії. В той самий час у Атиохії жила Іуста – молода діва неймовірної краси, дочка язичницького жреця Едесія.

Одного разу вона почула проповідь диякона Праілія, який прийшов у цей край, щоб принести людям слово про Спасителя та вічне життя. Іуста була сильно вражена проповіддю й одразу ж всім серцем увірувала в Христа. Віра та любов настільки преобразили її, що її прикладу послідувала мати, яка в свою чергу змогла так переконати чоловіка, що вони всі троє просили єпископа Оптата, щоб їм охреститися. Іуста вирішила присвятити себе Христу та провести життя в цноті, пості та молитвах.

Незабаром Іусту покохав молодий язичник Аглаїд. У великому відчаї від того, що всі його пропозції про шлюб були відкинуті дівою, він звернувся до Кіпріана, щоб той за допомогою магічних чар розпалив пристрасть у тілі чистої діви. Звернувшись до своїх книг, Кіпріан призвав демонів, яким вже давно слугував сам. Але ніщо не змогло розпалити в діви любові до земного нареченого – настільки гарячою була її любов до Нареченого Небесного.

Переконавшись після трьох спроб у тому, що біси, які були послані до Іусти, переможені милістю Божою та хресним знаменням, Кіпріан переконався, що віра християн долає всі хитрощі його демонічного мистецтва. Він також увірував у Христа та просив єпископа Анфіма охрестити його, зрікся магії й на очах у всіх спалив свої книги.

Пізніше Кіпріан сам став єпископом і висвятив Іусту в дияконіси з іменем Іустина.

Коли Децій воздвиг гоніння на християн, вони разом були схоплені, привезені в Дамаск і віддані на тортури. Потім святих мучеників відправили в Нікомідію, де за наказом імператора їх обезголовили. Це сталося в 268 році.

Перед тим як у середині ХІІІ сторіччя Антиохія пала під натиском арабів, благочестиві араби перевезли на Кіпр мощі святих мучеників Кіпріана й Іустини та зберегли їх в селищі Меніко, де вони знаходяться й дотепер.

Безліч духовних і тілесних зцілень отримали люди, які з вірою приклонялися до святих мощей. Одним з них був кіпрський король Петрос І, який правив країною в 1359-1369 роках. За його наказом на місці старої церкви був збудований новий храм, а чудотворні мощі святих мучеників були покладені в срібний ковчег.

Добавить комментарий