«ЗАВЖДИ РАДІЙТЕ»: про християнське розуміння радості

Серед мирських людей поширене уявлення про православних християн як про сумних людей, які цураються всього того, чому радіють невіруючі.

Може бути, православні і віддаляються від того, в чому вбачають радість люди невіруючі, — втім, лише від того, що пов’язано з гріхом, — але не віддаляються від самої радості, адже одна з біблійних заповідей говорить: «Завжди радійте» (1 Фес . 5: 16; Філ. 4: 4). І радіють православні християни, звичайно, не тому і не так, як це роблять невіруючі.

Як пише святитель Андрій Критський, «є Бог на землі, Бог з небес, Бог посеред людей, Бог в утробі Діви — Той, Якого не вміщує весь всесвіт. Тепер природа людська починає передчувати радість і отримує початок обоження … Гавриїл служить таїнства і промовляє до Діви: «Радуйся!» (Лк. 1: 28), щоб Дочка Адама, що вийшла з племені Давидового, повернула Собою ту радість, яку втратила праматір Єва … І насправді, чи буде для роду людського якась радість більша тієї, як бути причасником Божественної природи, бути в єднанні з Богом….»

Апостол Павло заповідав: «Завжди радійте» (1 Сол. 5: 16).

Преподобний Іустин (Попович) так міркував: «Завжди радійте, оскільки зло, смерть, гріх, диявол і пекло переможені. А коли все це переможене, чи є що-небудь в цьому світі, що може знищити нашу радість»?

Преподобний Зосима Верховський, кажучи про практику Ісусової молитви, описує в якості однієї з перших її дій те, коли подвижник, «сидячи довгий час, в одну тільки молитву заглибившись … раптово відчуває ні з чим незрівнянну радість, таку, що вже і молитва не твориться, але тільки надзвичайною любов’ю до Христа пломеніє він».

Пам’ятаймо, що справжня радість доступна для людства тільки у Христі і через Христа, завдяки Його втіленню, смерті, воскресінню і вознесінню.

Фото: Юлия Коминко

Добавить комментарий