Апостол Фома в кожному з нас

Апостолу Фомі моляться при зневірі, яка турбує душу, адже саме він пройшов цей тяжкий стан.

Святий апостол Фома був родом з галілейського міста Пансади і займався рибальством. Почувши благовістя Ісуса Христа, він залишив усе і пішов за Ним. Апостол Фома входить до числа 12 учнів Спасителя.

Святий не повірив розповідям інших учнів про Воскресіння Ісуса Христа, і готовий був повірити у Воскреслого Господа тільки після того, як власноруч доторкнеться до ран Спасителя. На восьмий день після Воскресіння Господь явився апостолу Фомі і показав Свої рани.

«Господь мій і Бог мій!» — вигукнув святий апостол.

За церковним переказом, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії. Проповідь Євангелія апостол підтвердив мученицькою смертю.

Після того, як син і дружина правителя індійського міста Меліапора повірили у Христа святий апостол був посаджений у темницю, зазнав тортур, і, нарешті, пронизаний п’ятьма списами, відійшов до Господа.

Про мученицьку смерть апостола Фоми в Індії повідомляється, що він загинув або в 68 році, або у 72 році. Його мощі перебували в Індії до IV століття.

У 1293 році Марко Поло відвідав Індію. У своїх записках він повідомляє про відвідання гробниці апостола Фоми в Індії, в області Малабар, а також називає місцевих жителів «християнами апостола Фоми».

Починаючи з VII століття, документи згадують місто Каламін. Ось що писав про це святий Ісидор із Севільї: «Насправді, пробитий списом, він, тобто апостол Фома, загинув у місті Каламіні, в Індії, і там же був похований з почестями за 12 днів до січневих календ».

У латинських молитовниках того часу згадувалося місто Каламін місце в Індії, де апостол Фома перетерпів муки і був похований. Коли португальці в 1517 році знайшли місто Каламін, велика частина його стародавніх руїн уже пішла під воду. Тим не менш, місцеві жителі вказували на місце, яке називали «гробницею апостола Фоми». Це була невелика прямокутна церква з прибудовами, дуже давня і вже зруйнована, в якій не було ніяких зображень, окрім хрестів. Частини мощів святого апостола Фоми є в Індії, Угорщині і на Афоні.

«Приклад апостола Фоми не зовсім позитивний, — говорить протоієрей Андрій Єфанов. —  Це приклад того, як людина може не довіряти своїм братам по вірі, не довіряти своєму Господу. Господь багаторазово говорив про те, що Він воскресне в третій день. Але апостол Фома не повірив цим словам або не надав їм такого значення, щоб сенс цих слів закарбувався в його серці. І коли інші апостоли сказали йому про те, що бачили воскреслого Христа, що ж він відповів?

«Поки сам не побачу — не впевнений», — по суті так.

Тобто сенс його слів полягав саме в цьому — поки не вкладу руку свою у виразки від ран, не матиму віри. Чому так?

Тому що всі ми різні. Одній людині досить невеликого слова або якогось невеликого одкровення — і ось все його серце починає належати Господу, і він починає жити заради Господа, і сенс усього його життя — Господь. А іншого Господь напоумлює нескінченну кількість разів — і все без толку, людина все одно залишається сліпою і глухою.

Але ми з вами належимо, в більшості своїй, до третього типу. Ми належимо до типу апостола Фоми. Нам потрібно багаторазове підтвердження того, що наша віра є Істина. І Господь нам у цьому не відмовляє.

Якщо ми уважно придивимося до свого життя, то зауважимо, що раз по раз, з року в рік, хоча ми вже багато ходимо в храм чималу частину свого життя — і все одно Господь нам знову і знову, як малим дітям, показує те, що істина всього християнства знаходиться саме в Церкві».

Якби не Божа милість, якби не Божі знаки істинності віри, то, на жаль, ми б всі, в тій чи іншій мірі, відійшли від Господа. Якщо не відійшли б повністю, то стали б сумніватися в істинності Христового вчення або навіть хтось став би сумніватися в істинності існування Бога — і це можливо. Чому? Тому що ми немічні, а Господь приймає нашу неміч, терпить нашу неміч, проте ж говорить апостолові Фомі — «ти побачив і увірував, але блаженні не бачили й увірували!».

 

 

Добавить комментарий