Образа — перша ознака гордості

Перша ознака гордості — це образа. Коли людина ображається — це говорить про її приховану глибоку гордість. Люди, які часто ображаються, — це дуже горді, самозакохані люди. І коли ми себе ловимо на думці, що ми образилися, це тільки свідчить про те, що в нас живе гординя — ця страшна руйнівна зараза, страшна хвороба, яка поїдає нашу душу, як іржа поїдає залізо.

Образа … Вона може бути справедливою чи несправедливою, але тоді, коли в нашому серці живе образа, у нас не може бути ні любові, ні смирення, ні лагідності, ні мудрості — нічого не може бути. І благословенна людина, яка зловила себе на тому, що живе в ній образа. А ображена вона на ближніх, ображена на життя своє, а є такі божевільні люди, які на Бога ображаються. І про них у Соломона сказано: «Глупота людини викривляє її дорогу, а серце її обурюється на Господа» (Пріт.19: 3). Вона ображається на Бога, бо Господь чогось їй не дав. Не дав їй влади, багатства, не дав здоров’я, але це і є прихованим проявом гордості.

І благословенна людина, яка під духовним життям розуміє не тільки поклони, не тільки акафісти, не тільки канони, не тільки тривалість богослужіння, але має смиренність і любов. І коли ми миримося, і коли ми ні на кого вже не ображаємося, тоді в нашому серці поселяється любов, і тоді благодать Божа рясно спочиває на нас.

Так все просто в цьому житті: позбутися від гордині — піде образливість, піде образливість — прийде співчуття і любов до ближнього. А співчуття і любов — є вірне свідоцтво того, що в душі людини живе Дух Господній, живе благодать.

Хай допоможе нам Господь позбутися гордині і свідоцтва гордині — образи, щоб ми полюбили ближнього, змирилися самі і усвідомили, і зрозуміли, що ми нічого не варті, а якщо Господь щось і дає нам, то тільки по Своїй милості. І тоді ми завжди будемо дякувати Богові. Дякувати за здоров’я, дякувати за хвороба, дякувати за скорботи, дякувати за радості — завжди дякувати Богові!

Архієпископ Феогност, намісник Свято-Троїцької Сергієвої лаври.

Добавить комментарий