Як привчити дитину молитись: поради священника і батька

Ми знаємо, що саме молитва дозволяє відчути радість присутності Бога в нашому житті. Для людини, що молиться, Бог — не абстрактна ідея, але знайома і улюблена Особистість, що йде з людиною по життю.

Усі віруючі батьки мріють, щоб їхнє чадо мало справжнє щастя, яке захистить його від прикростей і трагедій цього мінливого і непостійного світу. Таким щастям є молитва.

Якщо ми хочемо, щоб наші діти молилися в дорослому віці, вчити їх молитві потрібно з дитинства.

На перший погляд, тут не повинно бути особливих проблем: серце дитини має бути відкрито для Бога більш серця дорослого. Однак в реальному житті уважні батьки зазвичай стикаються з сумними фактами.

Коли дитина звертається до Бога зовсім ще маленькою, то її короткі зітхання і є перша молитва. Зовсім маленька дитина із захопленням бере участь в молитві батьків, особливо в храмі: вона старанно хреститься, кланяється, цілує ікони, наслідує діям священнослужителів, що не може не тішити дорослих.

Але це можна вважати молитвою тільки для немовлят (років до трьох). Вони, і не «розмірковуючи», сприймають благодать Божу. Починаючи з 4-річного віку молитва повинна ставати осмисленою. Якщо в 4 роки дитина бездумно «махає ручкою», виконуючи хресне знамення, прикладається до ікони з порожнім, відсутнім виразом на обличчі, а стоячи батьками, які моляться, позіхає і дивиться у вікно — така поведінка не може називатись молитвою.

Ця проблема «немолитовності» з’являється саме тоді, коли дитина підростає. Від неї вже вимагають стежити за ходом служби і молитовно брати участь в ній. Але тепер дитина проявляє набагато менше ентузіазму в наслідуванні батькам, її весь час тягне з ким-небудь поговорити, кудись сходити. І це цілком зрозуміло, адже тепер від дитини потрібні серйозні зусилля, прикладати які їй по властиві всім нам гріховній природі не хочеться.

Ось тут-то і виникає цілий ряд питань. Центральний з них — чого від дитини очікувати і вимагати щодо молитви.

Особливо гостро це питання постає, коли мова йде про підготовку до Причастя. Найчастіше тут існують дві крайності: хтось вимагає від дитини вичитування скороченого або навіть дорослого правила, а хтось вважає за необхідне прочитати, наприклад, тільки «Отче наш».

Те, що молитва — це праця, дорослі добре знають. Однак і для дитини це зовсім не менша, але набагато більша праця. Кожен віруючий дорослий знає, як важко буває встати на молитву, долаючи втому. Як складно змусити свій розум слідувати за словами молитви, як він не хоче слухатися і знову і знову повертається до сторонніх предметів.

Погано, коли дитина відверто не хоче молитися, а батьки вимагають: треба! Погано і коли, не бажаючи засмучувати або суперечити батькам, дитина вистоює і вичитує правило, звикаючи до того, що цю неприємну повинність необхідно відбути. Дитина повинна знати, що в духовному житті немає нічого безглуздого і непотрібного, того, що вганяє в тугу!

Якось, ще будучи зовсім маленькою, наша дочка з сумом поділилася зі мною, що вона зовсім не вміє молитися.

«Я під час молитви Бога не відчуваю …»

Вона сказала це боязко-боязко, боячись мене засмутити. Я відповіла, що нічого дивного в цьому немає: ти ж не дивуєшся, що у тебе не виходить відразу грамотно і красиво писати, що з математики настільки легкі для дорослого завдання тобі доводиться вчитися виконувати. Молитва — це теж наука, притому найважливіша і найскладніша, і їй теж треба вчитися. Треба просто набратися терпіння і не чекати, що все вийде швидко і легко.

Може бути, тоді дитині до пори до часу взагалі не варто брати участь в цій такій важливій для дорослих справі? У протестантів, наприклад, діти під час богослужіння грають в спеціальній кімнаті під наглядом вихователя. Серце православного християнина противиться такому рішенню. Але противиться йому і проста логіка.

Ми розуміємо, що найбільш глибоко западе в душу дитини те, в чому вона брала участь сама, а не те, чому її вчать батьки. І одна справа говорити: християнин зобов’язаний регулярно молитися, і зовсім інша — робити це.

Треба, щоб дитина щодня молилась разом з батьками. Це дуже важливо! По-перше, вона сама буде привчатися до молитовної праці. По-друге, буде бачити приклад благочестя. Буде знати, що і для батьків молитва — дуже важлива, необхідна, обов’язкова працю. Помолившись з дитиною хвилин 5-10, батьки можуть її відпустити і продовжити свою молитву.

Молитовне правило дитини повинно відповідати таким умовам:

По-перше, воно повинно містити молитви, складені святими, вони містяться в молитовнику. Саме ця частина правила, напевно, буде зачіпати душу і розум дитини найменше, але її, на мою думку, не можна повністю виключити.

Слід вибрати найбільш яскраві і зрозумілі дитині молитви і детально розібрати їх, щоб кожне слово, кожна думка була б дитині ясна (хоча б теоретично). І нехай зараз вона вимовляє ці молитви без живого почуття — коли-небудь вони відгукнуться в її душі.

Краще, щоб дитина знала ці молитви напам’ять: так вона не буде прив’язана до молитвослову, зможе вимовляти їх в будь-який час і в будь-якому місці, а якщо знадобиться, згадає їх в будь-якому віці.

Адже це вже багато. Уявімо навіть таку сумну ситуацію, що наша дитина виросла і зовсім відійшла від Церкви. Але вона уже ніколи не опиниться в ситуації, в якій опинились люди, які виросли в атмосфері безбожництва за радянської влади, коли часто бувало так, що в складних життєвих ситуаціях людина і хотіла би звернутися до Бога, але як це зробити — не знала …

До того ж дитина буде звикати до слов’янської мови, а вимовлені (нехай і не дуже уважно) слова святих поставлять дитині високу планку бажань і прохань, звернених до Бога.

По-друге, добре, якщо в дитяче правило буде включено неодноразове повторення Ісусової молитви або «Богородице, Діво». Це буде нагадувати дитині, що до Бога потрібно звертати не просто слова, але розум і почуття. Що молитва — не в багатослівності, але в зібраності і правильному душевному настрої. Ця частина правила буде логічно врівноважувати попередню.

Нарешті, обов’язковою складовою дитячої молитви повинна бути молитва своїми словами. Саме ця частина і буде для дитини власне молитвою, тобто щирим зверненням до Бога.

Саме молитва своїми словами, якщо вона буде вимовлятися від щирого серця, найімовірніше дозволить дитині почути, відчути Божу відповідь, Боже відвідування. Саме своїми словами звертається дитина до Бога в моменти смутку, страху, подяки, і тоді в її словах звучить те, що її дійсно зачіпає — радує або засмучує.

Молитва і дисципліна

Є в молитовній практиці момент, без якого не буде ніякого просування, ніякого зростання: це дисципліна. Вона дається нам великою працею. Легко молитися, коли є настрій, але ось цей настрій пропадає, і доводиться змушувати себе. Так ось дитина повинна привчити себе до цієї молитовної дисципліни, без якої немає молитви. Коли дитина виросте, вона буде прекрасно знати не тільки про те, що в будь-яких життєвих ситуаціях допомога прийде від Бога, а й про те, як з Богом зустрітися, як почути Його голос, що зробити, щоб Його відвідування було не одноразовою подією . Так вона вчиться культурі спілкування з Богом, молитовній культурі.

З книги «Виховання дитини в християнській вірі» священника Костянтина Пархоменка

Добавить комментарий