Себе відчувай дитиною, а Бога своїм Отцем: 5 порад Паїсія Святогорця, як правильно молитись

Старець Паїсій Святогорець завжди вказував на те, що необхідно довіряти життя своє Богу за допомогою молитви. Старцю боляче було бачити людей, які знемагали в боротьбі лише «своїми слабкими людськими силами», в той час як могли б цілком попросити допомоги у Бога, а Він «здатний послати в допомогу не просто силу божественну, але багато божественних сил; і тоді допомога Його буде не просто божественною допомогою, але Божим дивом». Тому старець наполягав на тому, щоб люди відчули, що молитва для них це необхідність, і намагався допомогти тим, хто не навчився молитися, «започаткувати роботу серця в молитві». Тих же, хто придбав добрий навик молитви, зміцнював, щоб молилися з більшою ревністю і теплотою.

1. —  Геронда, як потрібно молитися?

— Себе відчувай маленькою дитиною, а Бога своїм Отцем і проси Його про все, в чому маєш нужду. Розмовляючи таким чином з Богом, тобі не захочеться потім від Нього відходити, тому що тільки в Бозі людина знаходить безпеку, розраду, невимовну любов, з’єднану з божественної ніжністю. Молитва означає помістити Христа до себе в серце, полюбити Його всім своїм єством …. Як можна дитину відірвати від обіймів матері, так не можна відірвати від молитви людину, яка зрозуміла її сенс. Що відчуває дитина в обіймах матері? Тільки той, хто відчує присутність Бога, а себе відчує маленьким дитям, може це зрозуміти.

2. Бог для того попускає траплятися у нас різним потребам і утрудненням, щоб ми зверталися до Нього, але краще, коли по любові дитина біжить до свого батька або матері. Чи можливо уявити дитину, яка знає, як його люблять батьки, яку доводилося б силою змушувати йти на руки до матері або батька? Бог є ніжний Батько, і Він любить нас. Тому потрібно з нетерпінням чекати години молитви і ніколи не насититься спілкуванням з Ним.

3. — Геронда, коли мало часу, і я молюся квапливо, може, краду час, який повинна присвятити Христу?

— У Христа всього багато, скільки не кради, Він ні в чому не має потреби, а ти от не отримуєш користі. Це не Христу потрібна наша молитва, а нам потрібна Його допомога. Ми молимося, тому що так спілкуємося з Богом, Який нас створив. Якщо не будемо цього робити, то потрапимо в руки диявола, і тоді горе нам. Бачиш, що говорить авва Ісаак? «Бог не запитає з нас, чому ми не молилися, але чому не перебували з Ним в спілкуванні і таким чином дали право дияволу мучити нас».

4. — Геронда, як мені полюбити молитву?

— Відчуй потребу в молитві. Як тілу, щоб жити, потрібна їжа, так і душа, щоб жити, повинна харчуватися. Якщо вона не буде харчуватися, то ослабне, а потім настане духовна смерть.

5. —  Геронда, як потрібно готуватися до молитви?

— Так само як готуємося до божественного причастя. Коли ми беремо участь, беремо в себе Христа, приходить Божественна благодать. В молитві ми постійно спілкуємося з Христом і іншим чином приймаємо Божественну благодать. Невже цього мало! У причасті долучаємося Тіла і Крові Христових, в молитві спілкуємося з Богом. Як перед причастям необхідно сповідатися духівнику, так і перед початком молитви потрібно зі смиренням сповідатися Христу. «Господи, я нікчемна людина … Не варто Тобі зі мною возитися, але прошу Тебе, допоможи мені». Так приходить Божественна благодать і відкривається шлях до спілкування з Богом. Якщо людина не покається і не сповідається в покорі Богу, то залишиться непідготовленою. Виникає перешкода, яка заважає її спілкуванню з Богом. Двері залишаються закритими і душа не знаходить спокою. Але якщо вона скаже: «Я згрішив, Боже мій», — то перешкода падає або, краще сказати, Бог відкриває двері і людина приймає благодать божественного спілкування.

Добавить комментарий