Чоловік не хоче приділяти увагу дітям: погляд священика

Дуже часто приходять в храм жінки, які просять: «Батюшка, допоможіть … Чоловік ніяк не хоче приділяти час дітям. Посилається на те, що втомився, втупиться в телевізор і сидить».

З цього приводу священник Костянтин пархоменко у своїй книзі «Виховання дитини у християнській вірі» говорить наступне:

Наш священний обов’язок — приділяти час сім’ї і дітям. Якщо чоловік хотів робити кар’єру, заробляти все більше і більше грошей, всього себе віддати улюбленому заняттю, він не повинен був заводити сім’ю.

Так робили апостоли: вони не мали сім’ї не тому, що шлюб — це погано, а тому, що їх апостольське служіння вимагало повної самовіддачі і самозречення. Так само і ієрархи Православної Церкви (єпископи, архієпископи, митрополити, патріархи) не мають сім’ї, тому що їхнє служіння вимагає повної самовіддачі.

У Старому Заповіті ми читаємо про те, як Господь дає євреям заповіді. А потім додає: «говори про заповіді дітям твоїм, коли сидиш вдома або ідеш дорогою, коли лягаєш і встаєш» (Втор.6: 7). Якщо взяти будь-яку книгу або енциклопедію, що розповідає про життя древніх євреїв, то легко знайти розповідь про те, як будувалося життя давньоєврейської сім’ї. День в турботах, а ввечері батько (відзначимо, що право вчити дітей Божому Законові переважно належало батькові) садив дітей навколо себе (а малюка на коліна) і пояснював Священну Історію. Або ж під час шляху батько не занурювався у власні думки, а, виконуючи заповідь Божу, розповідав дітям про віру, Бога.

Добре б і сучасним батькам приділяти час дітям. Тим більше, що заповідь Божу, яка була дана в Старому Завіті, ніхто не відміняв.

Немає такої втоми, щоб ми, батьки, не могли обдарувати дитину своєю любов’ю і увагою, провести з нею якийсь час.

Краще нехай батько пограє півгодини з дитиною, а потім попросить відпустити його почитати газету, ніж відразу, прийшовши додому, відсторониться від дитини і сяде перед телевізором або з газетою. Такі речі подружжя повинні обговорити разом.

Один тато (гідний віруючий чоловік), повертаючись додому, йшов до своєї кімнати і відпочивав перед телевізором з парою пляшок пива. Дружині і дітям пропонувалося не турбувати «втомленого годувальника».

Дружина звернулася у розпачі до мене, духівника сім’ї, і ми всі разом (дружина, чоловік і духівник) зібралися, щоб обговорити це питання. І ось, розуміючи, що тато має «право на відпочинок» (складається враження, що наші мами не мають на нього права), ми постановили: тато проводить з родиною повністю три вечори на тиждень (почнемо з цього, потім подивимося, що робити далі). В інші дні, тато проводить з дітьми мінімальний час, наприклад, вечеряє разом з ними, розпитує про їхній день. Але і діти розуміють, що тато втомився, і дають йому відпочити. (Окреме питання про пиво. Навіть пляшка пива щодня — це занадто, тут потрібно встановити прийнятну для християнина міру.)

Джош Макдауелл в своїй книзі «Як стати героєм для своїх дітей» говорить:

«Головне, що може зробити батько для своїх дітей, це любити свою дружину».

Так, перш за все сама його присутність в сім’ї, саме спілкування з ним — ось те, у чому ніхто не замінить батька в сім’ї. І це зовсім не скромна роль. Не забуваймо, що діти всьому вчаться на прикладі своїх батьків. Сама присутність батьків, свідками якої є діти, — ось головне виховний захід. Спостерігаючи за відносинами батьків, дитина вчиться відносинам в сім’ї, вчиться ніжності і любові, турботі.

Складно перебільшити виховне значення прикладу. Звідки хлопчик навчиться, як потрібно любити і піклуватися про дружину, а дівчинка — як ставитися до чоловіка? Звідки діти дізнаються, як разом, в любові і повазі, вирішувати проблеми і піклуватися про дітей?

Давно помічено, що дітям з неповних сімей згодом важко будувати власне сімейне життя. Все-таки сім’я, в якій є люблячі тато і мама, — це прекрасна модель для побудови згодом своєї сім’ї.

Тільки спостерігаючи за гармонійними відносинами батька і матері, діти ростуть спокійними, життєрадісними, упевненими в собі і здатними до створення повноцінної гармонійної родини. Але є і ще один момент: відповідальний, люблячий батько, який піклується про дітей і дружину, таким своїм ставленням допомагає матері бути завжди спокійною і радісною.

Чоловік, на якого можна покластися, який підтримає, заспокоїть, допоможе, — дарує своїм дітям щасливу матір, і це неоціненний дар. Тому що тоді мати буде сповнена творчої енергії, завжди буде мати, що дати своїм дітям.

Дуже важливо, щоб батько не тільки наодинці, але і при дітях говорив мамі ніжні слова, обіймав і цілував її, дарував подарунки і обговорював з дітьми, який подарунок доречніше зробити, щоб мама зрозуміла: він любить її. Безсумнівно, що діти, які бачать, як батьки люблять один одного, як піклуються, сприймуть саме таку модель сімейних відносин і так само будуть будувати власні відносини.

Добавить комментарий