13 грудня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті єпископа Фрументія

Сьогодні православні християни відзначають день пам’яті апостола Андрія Первозваного. Але, мало кому відомо, що в цей день Церква згадує ще одного святого — єпископа Фуументія.

В І половині IV ст. купець з міста Тиру на ім’я Меропій відправився у подорож країнами Індії. Індією ж в той час називали країни, що омивалися Індійським океаном та Червоним морем. Купець взяв з собою двох племінників, Фрументія та Едессія, аби вони познайомилися з невідомими краями, життям та звичаями інших народів.

Під час плавання корабель прибило хвилями до берегів Ефіопії. Тут на мандрівників напали дикі місцеві жителі, які убили Меропія та багатьох подорожніх, а Фрументія та Едессія подарували Ефіопському царю, що перебував у місті Авксумі. Монарху сподобалися юнаки, і він приставив до них наглядачів та вчителів з наміром згодом дати їм посади при дворі.

Просвічені вірою в Істинного Бога Фрументій та Едессій невдовзі своїм умом та знаннями перевершили усіх з оточення царя і стали впливовими особами. Коли ж царський престол після смерті батька зайняв малолітній Айзан, його вихователем обрали Фрументія.

Маючи вплив на всю країну, брати могли вільно сповідувати свою віру. В той час в Ефіопію приїжджали римські та грецькі купці, що переважно були християнами. Тому для Богослужбових зібрань була споруджена невелика церква.

Поступово і місцеві жителі стали пізнавати істини Христової віри. Згодом Айзан виріс, і Фрументій з Едессієм випросили у нього дозвіл залишити його країну. Після цього брати направилися в Грецію. Едессій відправився у рідне місто Тир, щоб відшукати там своїх батьків і бути з ними нерозлучним. Фрументій же, що полюбив свою нову батьківщину, прибув до Олександрійського єпископа Афанасія Великого.

Він сповістив святителю про те, чого довелося йому зазнати в Ефіопії, і попросив його відіслати туди архієрея та клір для навернення ефіопів до Христової віри. Тоді святитель Афанасій посвятив у єпископа самого Фрументія, оскільки він добре вивчив мову та звичаї ефіопського народу і заслужив його повагу та любов.

Після прибуття в Ефіопію святий спочатку навернув до істинної віри царя Айзана, а потім і багатьох його прибічників. Будучи наділений від Господа даром звершення чудес, угодник Божий проганяв з людей бісів та зцілював хвороби. Тих же, хто заперечував вчення Христове, святитель врозумляв покараннями. Він відлучав їх від Церкви, а декотрих чудесно поражав сухотою або осліпляв. Коли ж вони каялися і сповідували Христа Істинним Богом, то отримували зцілення і хрестилися. Чудеса, які звершував святий, дивували народ.

Сам же цар якось сказав Фрументію, що той багато років жив серед них, але вони не бачили від нього ніякого чуда. При цьому Айзан запитав у святителя, звідки дана йому така благодать. На це святий відповів, що дар звершувати чудеса не його, а отриманий від Господа дар священства, і цей Божий дар звершує через нього ті знамення, які вони бачать.

Коли був покладений початок Христової Церкви в Ефіопії, Фрументій став ревно дбати про її благоустрій. Він будував храми та влаштовував Богослужіння, а також потурбувався про переклад Святого Письма на ефіопську мову.

Немало років святитель Фрументій управляв Божою Церквою і являв народу приклад доброчесного життя. Близько 360 року він мирно скінчався. Від чесних мощей святого подавалися чудесні зцілення болящим. Слава Богу вовіки. Амінь.

Добавить комментарий