19 фактів про святителя Миколая Чудотворця

19 грудня Православна Церква відмічає день святителя Миколая Мірлікійського. Ми зібралі деякі факти про святого чудотворця.

 1. Народився близько 260 року в місті Патарі Лікійської області. Був єдиним сином благочестивих Феофана і Нонни, що дали обітницю присвятити дитини Богу. Мати після пологів зцілилася від хвороб. Новонароджене немовля під час хрещення само простояло на ногах три години. Почав малюк постить відразу ж, приймаючи молоко матері по середах і п’ятницях, лише один раз.
 2. Став архієреєм у віці 35-40 років. До цього його дядько єпископ Патарський Микола посвятив в читці, потім звів у сан священика.
 3. Проживав на території сучасної Туреччини.
 4. Був міцним чоловіком, зростом приблизно 1 м 68 см, з високим чолом, виступаючими вилицями і підборіддям, носом, «який подібний до орлиного», карими очима і смаглявою шкірою (За даними Манчестерського університету, вчені якого в 2009 році реконструювали по мощам зовнішність ).
 5. У місті Патарі бідність і нужденність привели батька трьох дочок до страшної думки — пожертвувати їх честю, щоб з’явилися гроші і можна було видати дівчат заміж. Святитель Миколай через вікно кинув три мішечки із золотом і звільнив сімейство від духовної загибелі. А за іншими версіями — висипав гроші у взуття або в трубу, звідки вони потрапляли в три розвішаних шкарпетки.
 6. Здійснюючи паломництво в Єрусалим заспокоїв розбурхане море. По його молитві воскрес корабельник-матрос, що впав з щогли і розбився на смерть.
 7. Дав ляпас єпископу перед імператором Костянтином за те, що Арій ніс єресь і відкидав Божество і предвічне народження від Бога Отця, Сина Божого і вчив, що Христос є тільки вище творіння. На I Вселенському Соборі брало участь 318 єпископів, серед яких був Миколай Чудотворець.
 8. Один злодій ставив святому свічки і просив допомоги в крадіжці. Удачу він приписував допомозі Миколая. Але одного разу удача відвернулася і тікаючи від людей він побачив труп коня, на якому повзали хробаки і з якого тік гній. У страху злодій заліз в гниле чрево. Переслідувачі пішли. А злодієві з’явився святитель Микола: «Як тобі тут?» «Я ледь живий від смороду!» — відповів нещасний. На що святий сказав: «Ось так мені смердять твої свічки».
 9. Утримав меч ката і врятував від смерті трьох невинно засуджених.
 10. У IV столітті Лікія була доведена до розорення і голоду. На прохання святителя імператор зменшив подати в 100 разів і підписав відповідну грамоту. Тут же чудесним чином грамота опинилася в Мирах і була оприлюднена. На наступний день, коли імператор спробував змінити указ, святитель сказав, що він уже вступив в силу. Від Лікії до Константинополя було 6 днів шляху. Через два тижні посланці підтвердили, що грамота імператора була в Лікії в день, коли була підписана.
 11. Святитель Миколай відійшов до Бога у віці 70-80 років і був похований в соборній церкві міста Мири. У 1087 році італійські моряки вкрали мощі святителя Миколая. Так з’явилось свято Миколи Літнього. Цю подію називають перенесенням мощей в місто Бар (Барі), святкують 9 (22) травня. Мощі нетлінні і виділяють миро, від якого зцілилася безліч людей. У Венеції зберігається та частина святих останків, яких не вистачає в Барі.
 12. Прославився як швидкий помічник і великий угодник Божий, тому в народі його називають Миколаєм Угодником. Покровитель мандрівників і мореплавців. Захисник простих людей, торговців, опікун бідних, сиріт і маленьких дітей.
 13. Перше чудо свт. Миколая на Русі пов’язано з образом Миколи Мокрого — порятунок святителем потонулого немовляти. Великий чудотворець почув скорботні молитви батьків, які втратили єдиного спадкоємця. Немовля живим і неушкодженим знайшли вранці на хорах храму святої Софії перед чудотворним образом святителя Миколая. Стародавня ікона знаходилася в Києві. У 1943 році вона зникла. Образ Миколи Мокрого через Польщу потрапив в Америку і знаходиться в Троїцькому храмі в Брукліні.
 14. На згадку про допомогу трьом дівчатам, яких святий Миколай допоміг видати заміж, в XVI столітті в Північній Німеччині і Нідерландах виникла традиція робити різдвяні подарунки дітям. Вважалося, що їх підкидає святитель Миколай, іменований на Заході Санта-Клаусом.
 15. Ікони Миколая «зимового» і «весняного» розрізняються. Микола I зауважив, що його небесний покровитель зображений на іконі без головного убору. З тих пір на деяких іконах Микола Чудотворець зображується в єпископській митрі — це Нікола Зимовий.
 16. На Полтавщині в ХVII столітті, на пні в лісі з’явилася ікона святителя Миколая. Святу знахідку тричі переносили до церкви, але вона знову поверталася. У 70-х роках XVII ст на місці отримання спорудили Нікольську церкву, а в 1794-м — кам’яну. Древній пень, на якому була знайдена Диканська чудотворна ікона, і сьогодні знаходиться під престолом. А образ зберігається в фондах Полтавського краєзнавчого музею.
 17. Чумаки своїм покровителем вважали святого Миколая. Навесні вони рушали, а повернутися намагалися до 6 грудня, до Дня Святого Миколая за старим стилем.
 18. У Києві за німецької окупації в одній родині померла мати. Залишилися троє дітей, поклали маму на стіл. Що далі робити — не знають. Знали діти, що за покійників читати псалми треба. Псалтиря не було, взяли акафіст святителю Миколаю, стали у мами в ногах і читають. «Радуйся, невинних від уз звільнення. Радуйся, і мерців оживлення … ». На цих словах жінка відкрила очі і ожила.
 19. Широко відомо диво під назвою «Стояння Зої». Юна Зоя в Новий рік, залишившись без пари, вирішила потанцювати з іконою Миколая Чудотворця і немов скам’яніла. Вона залишалася живою, її серце билося. Зоя простояла з іконою до Великодня — чотири місяці. У будинок прийшов старець, запитав: «Втомилася стояти?» І зник. Очевидно це був сам Миколай Угодник.

Добавить комментарий