25 грудня – день пам’яті чудотворця Спиридона Триміфунтського

25 грудня за новим стилем, в день блаженної кончини святителя Спиридона в місті Керкіра (острів Корфу, Греція) відбувається урочисте святкування на його честь: раку з чесними мощами Святого на три дні (з надвечір`я 24 грудня — за новим стилем, до вечірньої 26 грудня ) виносять для поклоніння і молебних співів Святому.

У день пам`яті святого, проводиться хресна хода. Перед святими мощами йдуть архієреї, духовенство, хор, військові духові оркестри, свіченосці несуть свічки, діаметром понад 15 сантиметрів. Над містом лине дзвін. По обидва боки вулиці стоїть щільними рядами народ. На шляху прямування бувають зупинки для читання Євангелія, єктеній і молитов.

Ближче до храму багато людей, які сподіваються отримати зцілення, виходять на середину дороги попереду хресного ходу і лягають на спину, обличчям догори, поряд кладуть своїх дітей, щоб нетлінні мощі святителя Спиридона в ковчезі пронесли над ними. Святитель Спиридон Триміфунтський здавна шанується на Русі.

«Сонцестояння», або «поворот сонця на літо» (25 грудня за новим стилем), що збігається з пам`яттю святителя, називали на Русі «Спиридоновим поворотом».

ЖИТТЯ СВЯТИТЕЛЯ СПИРИДОНА

Четверте століття нашої ери по праву можна вважати золотим століттям християнства. У 325 р. відбувся перший Вселенський собор, на якому був прийнятий «Символ віри», що коротко викладає основні догмати православного віровчення. Це століття подарувало нам безліч святих і видатних богословів, серед яких — Миколай Чудотворець, засновник чернецтва Антоній Великий, святий Афанасій Великий.

Священнослужителі у ті роки були далекі від спокуси владою і грошима — адже не пройшло ще і двох століть, як прихильників Христової віри вбивали за їхні переконання. Молода, але така, що вже повною мірою усвідомила себе як реальна сила, здатна нести світло і добро, християнська церква і її клір були взірцем моральних основ для людей.

Святитель Спиридон Триміфунтський (Саламинський), чудотворець, народився наприкінці III століття на острові Кіпр. Незважаючи на те, що з моменту його смерті пройшло п`ятнадцять століть, про нього відомо чимало.

З дитячих років святий Спиридон пас овець, чистим і Богоугодним життям наслідував старозавітних праведників: Давида — в лагідності, Якова – у доброті, Авраама — в любові до мандрівників. У зрілому віці святий Спиридон став батьком родини. За невпинну пам`ять про Бога і добрі справи Господь наділив майбутнього святителя благодатними дарами: прозорливостю, зціленням невиліковних хворих і вигнання бісів.

Спиридон походив з вельми забезпеченої сім`ї, йому належав великий будинок і багаті землі. Він брав активну участь у громадському житті рідного міста, його поважали всі місцеві жителі. Попри те, що він займав високе становище, за порадою до нього могла прийти кожна людина — небагатий ремісник або великий землевласник. Нерідко до нього зверталися в пошуках матеріальної підтримки, і Спиридон охоче позичав неабиякі суми, не вимагаючи ні письмових зобов`язань, ні тим більше відсотків. Він лише казав: «Віддаси, коли зможеш».

Головною його радістю була дружина. Спиридон дуже любив її, і з роками ця любов ставала тільки міцнішою. Одного разу трапилося нещастя. Дружина Спиридона захворіла і через кілька днів померла. Спиридон не нарікав на Бога. Не запитував, за що ж йому, який нічим не прогнівив Господа, послано таке покарання. Він прийняв своє вдівство з покорою і смиренням, побачивши в ньому знак — знак, яким Господь закликав його змінити своє життя.

Триста сорок третій рік від Різдва Христового. Острів Кіпр, одна з перлин Візантійської держави, ніжився у променях слави і могутності найбільшого з правителів — імператора Костянтина. У цей самий час у невеликому, але процвітаючому кіпрському місті Тріміфунди був обраний єпископом священнослужитель на ім`я Спиридон.

На якийсь час Спиридон став замкнутим і мало спілкувався зі своїми друзями. Він рідко виходив з дому без крайньої необхідності, але на службах був як і раніше добрий і милосердний до всіх, і люди продовжували приходити до нього за допомогою і порадою.

Не минуло й року від смерті його дружини, як Спиридон, єпископ Триміфунди і один з найбагатших і шанованих людей міста, прийняв рішення, яке здивувало навіть тих, хто дуже близько знав його. Спочатку він простив борги всім, хто в нього позичав, а потім став роздавати свої гроші. Причому намагався, щоб його накопичення дісталися найбіднішим і найбільш нужденним людям.

Потім Спиридон продав свій будинок, все майно і землі, а виручені гроші знову ж розподілив між найбіднішими жителями Кіпру. З усього майна Спиридон залишив собі лише одяг, що був на ньому, і палицю. Але коли він ішов з рідного міста, його друзі бачили, що ця чудова людина по-справжньому щаслива. Щаслива так, як у ті дні, коли його улюблена дружина була ще жива.

З цього моменту закінчується історія благочестивого єпископа міста Триміфунди, учасника першого Вселенського собору, і починається історія святого Спиридона.

СВЯТИЙ ПАСТУХ

Щойно розпочавши поневірятися по острову, Спиридон виявив в собі дар до лікування. В одному з селищ його, як особу духовну, попросили помолитися за вмираючого від лихоманки. Коли Спиридон прочитав над ложем хворого молитву, вмираючий тут же одужав.

У кожному селищі, хоч би куди він приходив, був хворий чи каліка. Після молитви Спиридона сліпі прозрівали, кульгаві кидали милиці, а ті, що знаходяться на смертному одрі, поверталися до життя. Дуже швидко слава про чудотворця облетіла весь острів і навіть поширилася за його межі. Свідками чудес були сотні людей, і вони документально підтверджені в літописах острова того часу.

Але Спиридон цурався слави і популярності, кажучи, як і багато святих до нього і після, що чудеса робить Бог, а він є лише провідником Його волі. На підтвердження цих слів він показував чергове диво зцілення. І дійсно, все, що робив святий — просто читав молитву над стражденним і просив у Господа допомоги.

«Святий, який ходить» — оксамитові черевички, одягнені на його ступні, зношуються, і кілька разів на рік їх замінюють новими.

Сторонячись пильної уваги, Спиридон найнявся пастухом в одне з віддалених сіл. Але й тут стражденні не давали йому спокою, а Спиридон не міг відмовити нікому. Одного разу до нього прийшла жінка і принесла тіло своєї дочки, яка потонула кілька днів тому. Труп вже посинів і, навіть знаючи про могутність і чудеса Спиридона, ніхто не вірив в те, що дівчинку можна воскресити. Бачачи нестримне горе матері, Спиридон повернув дитину до життя. У лічені миті синява зникла з тіла, дівчинка відкрила очі і заговорила. Мати, яка все одно до кінця не вірила у диво, а пішла просити допомоги у Спиридона від відчаю, не витримавши, померла від потрясіння. Тоді Спиридон тут же воскресив і її. Все це відбулося при багатьох свідках і було відображено в хроніках острова Кіпр. Церква, детально вивчивши обставини справи, офіційно визнала те, що трапилося, дивом.

Святителю Спиридону дарована Богом здатність воскрешати мертвих. Слід зазначити, що здатність воскресіння з мертвих була дарована дуже небагатьом святим. Вперше його здійснив Ісус Христос, воскресивши свого друга Лазаря. Після цього воскресіння траплялися не часто, а вже подвійне воскресіння в історії християнства взагалі є великою рідкістю.

Під час тривалої посухи і голоду на Кіпрі, за молитвою святителя, пішли дощі, і лихо припинилося. Заздрісники обмовили одного з друзів святителя, і той був засуджений до смертної кари. Святий поспішив на допомогу, шлях йому перегородив багатоводний потік. Згадавши, як перейшов Йордан, що розлився, Ісус Навин (Нав. 3, 14-17), святитель з твердою вірою у всемогутність Божу підніс молитву, і потік розступився. Попереджений про подію, суддя зустрів святителя з пошаною і відпустив невинного.

Коли ключ не може відкрити замок на ракі, священики знають — святого там немає, він відлучився, щоб комусь допомогти.

Відомий випадок, коли святий Спиридон зайшов в порожню церкву, повелів запалити лампади і свічки і почав богослужіння. Проголосивши «Мир усім», він і диякон почули у відповідь зверху безліч голосів, що виголошували: «І духові твоєму». На кожній єктенії невидимий хор співав «Господи, помилуй!». Зачаровані співом, до церкви поспішили люди. Коли вони увійшли до церкви, то не побачили нікого, окрім єпископа з небагатьма церковними служителями.

Маючи велелюбне серце, святитель в той же час був суворий, коли бачив нерозкаяність і заповзятість у гріху. Так він передбачив важку кончину жінці, яка не розкаялася в тяжкому гріху перелюбу, і одного разу покарав тимчасовою хворобою диякона, що пишався красою свого голосу.

УЧАСТЬ У I ВСЕЛЕНСЬКОМУ СОБОРІ

За свідченням церковних істориків, святитель Спиридон в 325 році брав участь у діяннях I Вселенського Собору. На Соборі святитель вступив у суперечку з грецьким філософом, що захищав арієву єресь (олександрійський священик Арій відкидав Божество і предвічне народження від Бога Отця, Сина Божого і вчив, що Христос є тільки вищим творінням). В результаті бесіди противник християнства зробився його ревним захисником і прийняв святе Хрещення. На тому ж Соборі святитель Спиридон явив проти аріан наочний доказ Єдності в Святій Трійці. Він взяв у руки цеглину і стиснув її: миттєво вийшов з неї вогонь, вода потекла вниз, а глина залишилася в руках чудотворця.

«Се три стихії, а плінфа (цеглина) одна, — сказав тоді святитель Спиридон, — так і в Пресвятій Трійці — Три Особи, а Божество Єдине».

Здійснивши безліч чудес, близько 348 року під час молитви святитель Спиридон пішов до Господа. Святий Спиридон помер у віці 78 років. 25 грудня за новим стилем Господь відкрив святителю наближення його кончини.

ЧУДЕСА ПІСЛЯ СМЕРТІ

Дізнавшись про праведне і святе життя єпископа Спиридона, один з візантійських імператорів наказав викопати його тіло і помістити в усипальниці храму Святої Софії у Константинополі. Коли останки Спиридона витягли з могили, подиву присутніх не було меж. Незважаючи на те, що тіло пролежало в землі багато десятків років, воно абсолютно не змінилося — немов святий старець був похований учора. У нього були цілі зуби і волосся, відмінно збереглася шкіра, можна було розпізнати риси обличчя.

Тіло святого Спиридона має постійну температуру: 36,6 градусів. У нього росте волосся і нігті. Коли мощі були поміщені в Константинополі в спеціальну раку, виявилося, що святий продовжує творити чудеса.

Безліч паломників, помолившись перед ракою і доторкнувшись до мощів, отримали зцілення. Мощі святого Спиридона були в Константинополі аж до його захоплення турками. Після цього нетлінне тіло було переправлено на грецький острів Корфу (місцева назва Керкіра). Дізнавшись про великий скарб, який їм дістався, керкірійці побудували для мощів храм і до цього дня вважають святого Спиридона покровителем свого острова.

Турки відчували постійне бажання завоювати цей мальовничий острів. Вперше, коли до нього підійшов їхній флот, турецькі моряки побачили величезну жахливу тінь старця і побоялися висаджуватися на берег. Тоді вони вирішили підірвати храм з мощами, сподіваючись, що після цього керкірійці позбудуться свого покровителя. Але святий Спиридон з`явився жителям і попередив про закладену вибухівку. Її вчасно знайшли і знешкодили.

ЧУДЕСА СВОЇМИ ОЧИМА

Незважаючи на те, що всі чудеса святого Спиридона офіційно визнані церквою і мають документальне підтвердження в хроніках острова Кіпр, сучасній людині дуже складно в них повірити. Риси святого цілком впізнавані, прекрасно збереглися волосся і білосніжні зуби. Шкіра трохи зморщена і потемніла, але зберегла свою форму. До речі, зберігачі раки кажуть, що потемнів святий Спиридон відносно недавно. Це сталося в XVII столітті, коли була проведена реформа православної обрядовості та богослужбових книг, відома у нас як реформа патріарха Никона. Мабуть, святому вона не припала до душі.

Одяг, який  вдягнутий на святого Спиридона, міняють раз на півроку, тому що він зношується, ніби Святий не лежить в ракі, а ходить.

Люди, які сподіваються отримати зцілення, лягають на спину попереду хресної ходи, поруч кладуть своїх дітей, щоб нетлінні мощі святителя Спиридона пронесли над ними. У Православному світі він шанується як «святий, який ходить» — оксамитові черевички, одягнені на його ступні, зношуються, і кілька разів на рік їх замінюють новими. А зношені черевички розрізають на частини і як велику святиню передають віруючим.

За свідченням грецьких священнослужителів, під час «перевзування» відчувається відповідний рух. Зберігач раки розповів, що бували випадки, коли ключ просто не може відкрити замок на ракі. І тоді священики знають — святого в ракі просто немає, він ходить по острову.

Феномен нетлінних мощів святого Спиридона намагалися дослідити науковці з усього світу, і церква їм не перешкоджала. Однак біофізики та біохіміки, вивчивши мощі святого, лише розвели руками. Немає іншого пояснення, окрім чуда, тому, що може бачити будь-який православний відвідувач храму на Корфу.

За матеріалами religions.unian.ua

Добавить комментарий