Євангеліє від Фоми: чи існують таємні знання про спасіння

Євангеліє від Фоми — один з апокрифів, тобто текстів, які Церква відмовилася визнати частиною новозавітного канону. Його приклад допомагає зрозуміти, що з себе представляють апокрифи, і чому Церква їх відкинула.

З одного боку, в «Євангелії від Фоми» можна знайти висловлювання, взяті з канонічних Євангелій, або хоча б співзвучні їм. Але з іншого, ми бачимо вчення, які в принципі розходяться з апостольським словами.

Апокриф починається словами:

«Це таємні слова, які сказав Ісус живий і які записав Дідім Іуда Фома. І він сказав: Той, хто отримує тлумачення цих слів, не скуштує смерті».

Ми бачимо характерне для гностиків — лжевчення того часу — уявлення про якісь недоступні для непосвячених таємні знання, завдяки яким і можна розраховувати на вічне життя.

З цього приводу відомою є полеміка гностиків, які претендували на володіння таємними знаннями, зі святим Іринеєм Ліонським (II століття).

Гностицизм експлуатував добре відому людську слабкість, яка нікуди не поділася досі: зарозумілість і гординю, претензію на володіння «таємницями», які звеличують їх володаря над «непосвяченими». Святий Іриней висунув проти гностиків аргумент, пов’язаний з апостольським спадкоємством: «… ми можемо перерахувати єпископів, поставлених апостолами в церквах, і наступників їх до нас, які нічому не вчили і не знали такого, про що говорять гностики. Бо якби апостоли знали потаємні таїнства, про які вони б повідомляли окремо і таємно від інших, то зрадили б того, хто доручав їм церкви »(Св. Іриней Ліонський. Проти єресей).

Церква — слідом за Господом і апостолами — не приховує істину, але відкрито сповіщає її, тому що Бог хоче, щоб усі люди спасалися і прийшли до пізнання істини (1 Тим. 2: 4). Порятунок же знаходить не через таємні знання, але через покаяння і віру в Ісуса Христа.

 

Добавить комментарий