10 січня Церква згадує 20 тисяч мучеників Нікомидійських

10 січня Церква згадує 20 тисяч мучеників Нікомидійських

10 січня Церква згадує 20 тисяч мучеників Нікомидійських, спалених живцем у храмі за наказом імператора Максиміана Галерія.

Ось як це було.

Коли імператор Максиміан Галерій в 304 році повернувся з переможного походу проти ефіопів, він постановив здійснювати по всій імперії подячні жертвоприношення богам. Прибувши з військовими трофеями в Нікомідію, він повелів зібрати всіх жителів тієї області, щоб вони віддали хвалу римським богам, причому кожному, хто відмовиться коритися, загрожувала смерть.

Після страти кількох християн, чиє становище в місцевій адміністрації або придворний сан робили їх особливо небезпечними, тиран розіслав своїх слуг по міських кварталах з приписом розшукувати і піддавати болісній смерті будь-якого християнина, де б він не переховувався. З кожним днем ??число жертв росло, і небесне воїнство мучеників поповнювалося все новими сповідниками імені Христового.

Напередодні свята Різдва Христового нечестиві язичники донесли імператору, що єпископ Никомидійський Анфим, який укріплював місцевих християн на мученицький подвиг, зібрав всю паству в міському соборі. Скориставшись цим, Максиміан наказав воїнам оточити храм, так щоб жодна людина не зуміла вислизнути. Потім будівлю з усіх боків обклали дровами і хмизом, а перед входом поставили язичницький жертовник. Після цього імператорські глашатаї оголосили всім християнам, які молились в церкві, що ті, хто бажає врятувати своє життя, можуть вийти і принести жертву богам.

Почувши ці слова, диякон Агапіт, кинувся до амвону і вигукнув:

 «Згадайте, брати мої, скільки разів з благоговінням поминали ми трьох юнаків, кинутих у піч в Вавилоні і закликали всяку тварь славити Господа, і як Бог Слоа зійшов тоді в тілесному вигляді, щоб подати їм Свою допомогу, і зробив тіла їх невразливими до дії полум’я, оточивши їх прохолодною росою (див .: Дан. 3: 25-26). Тепер прийшла і наша пора. Принесемо ж себе в добровільну жертву тимчасовій смерті заради любові до нашого Господа і Вчителя, і будемо царювати з Ним вічно!»

Тоді всі присутні в один голос відповідали посланцям Максиміана:

«Ми віримо в Христа, Бога нашого, і за Нього готові віддати свою життя! »

Коли солдати стали розпалювати величезне багаття, святий Анфим велів дияконам зібрати всіх оглашених, які тільки готувалися прийняти хрещення. Він хрестив їх, помазав святим миром і відслужив Божественну літургію, після закінчення якої всі причастилися Тіла і Крові Христової.

Переповнені благодатної сили і згуртовані в єдине тіло Христове, святі мученики анітрохи не злякались язиків полум’я і клубів диму, які наповнювали церкву. Вони радісно єдиними устами повторювали слова хвалебної пісні трьох іудейських юнаків: «Благословіть, все діяння Господні, Господа, співайте і прославляйте Його у віки вічні» (Дан. 3: 57), — поки останній з них не розлучився з життям.

Будівля храму залишалася під дією вогню протягом п’яти днів. Коли ж нарешті люди змогли ступити на руїни церкви, що димились після пожежі, вони побачили, що це місце оточене сліпучим сяйвом, а замість задушливого запаху спаленої плоті навколо поширюються солодкі пахощі.

Як говорить переказ, тоді прийняли мученицьку кончину і посмертне прославляння 20 тисяч християн. Сам же святий Анфим чудесним чином уникнув загибелі і привів до спасіння і відродження через святе хрещення ще ббагато душ, поки не прийняв в свою чергу мученицьку смерть за Христа.

admin

admin

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial