19 фактів про свято Хрещення Господнього та Богоявлення, які потрібно знати

19 фактів про свято Хрещення Господнього та Богоявлення, які потрібно знати

Свято Хрещення Господнього встановлене в пам’ять про євангельську подію, коли 30-річний Ісус Христос хрестився від Іоанна Предтечі у водах Йордану. Своїм хрещенням Спаситель поклав початок таїнству хрещення — одному з семи головних церковних таїнств, через яке людина ніби заново народжується для життя у Христі.

Що ще ми повинні знати про це свято?

 1. Свято Хрещення Господнього або Богоявлення відзначається 19 січня.
 2. Богоявленням це свято називається тому, що під час Хрещення Ісуса Христа з`явилася світу Пресвята Трійця.
 3. Коли Ісус Христос прийшов до Іоанна Предтечі, пророк вважав себе недостойним, щоб Хрестити Спасителя. Але Христос наполіг: «бо так належить нам виконати всяку правду» (Мф. 3, 15), тобто вірність і послух заповідям Божим.
 4. Під час Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, яке над ним звершив Іоанн Хреститель, явилася світу Пресвята Трійця: Отець, Син і Святий Дух. Під час Хрещення «розкрились Йому небеса, і побачив Іоанн Духа Божого, Котрий сходив, як голуб, і спускався на Нього. І ось, голос з неба, Який говорить: «Цей є Син Мій Улюблений, в Котрому Моє благовоління» (Мт. 3, 16-17).
 5. Хрещення Господнє — двонадесяте свято — одне з 12 головних у Церкві.
 6. Напередодні Богоявлення православні дотримуються суворого посту. Традиційна страва цього дня — сочиво, яке готують з крупи (наприклад, пшениці або рису), меду і родзинок.
 7. Це свято почали відзначати ще з апостольських часів. Проте спочатку Хрещення і Різдво були єдиним святом, і називалось воно Богоявленням.
 8. Від II століття зберіглося свідоцтво святителя Климента Олександрійського про святкування Хрещення Господнього і нічну службу, яка здійснюється перед цим святом.
 9. Починаючи з кінця IV століття (в різних місцевостях по-різному) Хрещення Господнє стало окремим святом. Але і зараз ми можемо спостерігати схожі особливості святкування Різдва і Хрещення. Наприклад, у обох свят є Навечір’я — Святвечір, із суворим постом і особливими традиціями.
 10. Свято Богоявлення має 4 дні передсвяткувань і 8 днів післясвяткувань. Передсвяткування — один або кілька днів перед великим святом, в богослужіння якого вже входять молитви, присвячені події, яка буде святкуватись. Відповідно, післясвяткування — такі ж дні після свята.
 11. Віддання свята відбувається 27 січня по новому стилю. Віддання свята — останній день деяких важливих православних свят, що відзначається особливим богослужінням, більш урочистим, ніж в звичайні дні післясвяткувань.
 12. Преподобний Іоанн Дамаскін говорив, що Господь хрестився не тому, що Сам мав потребу в очищенні, але щоб, «водами поховати людський гріх», виконати закон, відкрити таїнство Святої Трійці і, нарешті, освятити «водне єство» і подати нам образ і приклад Хрещення.
 13. У перші століття християнства на Богоявлення хрестили новонавернених (їх називали оглашеними), тому цей день часто називали «святом Світла», або «Святим Світлом» — в знак того, що Таїнство Хрещення очищує людину від гріха і просвіщає Світлом Христовим. Уже тоді була традиція освячувати в цей день води в водоймах.
 14. Православні християни цього дня приходять в храм, на богослужіння, після якого відбувається Великий водосвятний молебень, освячується вода, яку віруючі набирають та п’ють протягом року.
 15. Воду на Богоявлення освячують два рази. Напередодні, 18 січня, у Водохресний святвечір — Чином Великого освячення води, який ще називають «Великою агіасмою», тобто «Великою святинею». І другий раз — в день Богоявлення, 19 січня, на Божественній літургії.
 16. Освячену воду вживають лише натщесерце.
 17. Цією водою окроплюють будинки, освячують себе та рідних для здоров’я душі і тіла.
 18. За традицією, віруючі 19 січня занурюються у купель. Однак це не вимога Церкви.
 19. Вважалося, якщо зануритись у воду в цей день, можна змити з себе гріхи. Але це лише народне повір’я. Церква вчить нас, що гріхи змиваються тільки покаянням через таїнство Сповіді. А купання — це просто традиція.

 

admin

admin

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial