Верховна Рада прийняла законопроект № 4128: що зміниться для релігійних громад України?

Сьогодні, 17 січня 2019 року, Верховна Рада України прийняла скандальний законопроект №4128-д (щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи). Голова юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов у коментарі Інформаційно-просвітницькому відділу зазначив, що даний закон був прийнятий з метою догоджання і наповнення однієї релігійної спільноти.

«За» проголосувало 229 народних депутатів. Спікер Андрій Парубій кілька разів повертав законопроект на голосування і в результаті закон був прийнятий. Перше ж голосування дало лише 223 голоси.

Згідно з новою редакцією, для прийняття рішення про перехід досить 2/3 голосів членів громади (раніше пропонувалося приймати рішення простою більшістю).

Ті, хто голосують, повинні особисто підписатися під рішенням. Терміну «самоідентифікація» в новому проекті немає, а визначення критеріїв для членства людей в громадах залишається за самими релігійними громадами.

Законопроект передбачає тимчасову заборону на проведення будь-яких дій з майном парафії. Так, при переході приходу не можна продати, відібрати, віддати в заставу нерухоме майно парафії.

Якщо при переході виявиться, що існує частина парафії, яка не згодна з таким переходом – вона може утворити нову релігійну громаду і має право укласти договір про почергове користування храмом.

Коментуючи прийнятий законопроект, з внесеними до нього змінами, протоієрей Олександр Бахов зокрема зазначив:

Під приводом, полегшенням зміни підлеглості та нібито покращенням процедури реєстрації статутів релігійних громад, народні депутати намагаються запровадити масову перереєстрацію статутів усіх релігійних організацій в Україні протягом року (п.2 ІІ. Прикінцевих положень законопроекту №4128-д).

На його переконання, прийнятий закон націлений виключно на «догоджання і наповнення однієї релігійної спільноти».

Законопроекти №5309 (вже вступив у дію), №4128 і №4511 — взаємопов’язані, йдуть, скажімо так, «одним пакетом» та спрямовані на ліквідацію діяльності УПЦ шляхом рейдерського захоплення через її перейменування (№5309), захоплення її майна (№4128) і втручання в органи управління (№4511)», — зокрема зазначив Голова Юридичного відділу УПЦ.

Незаконність дій тих людей, які беруть участь в проведенні т.зв. «переходів у ПЦУ» релігійних громад, на думку отця Олександра, полягає в тому, що особи, які не належать до релігійної громади, приймають рішення про зміну її підлеглості замість самої релігійної громади.

Фактично відбувається рейдерське захоплення релігійних громад, яке й намагається узаконити влада, прийнявши законопроект №4128», — вважає Олександр Бахов.

Раніше Експертний комітет Інституту релігійної свободи рекомендував Голові Верховної Ради, керівництву профільного Комітету та парламентським фракціям і групам більш ґрунтовно доопрацювати даний проект Закону. В Інституті релігійної свободи наголосили, що значні ризики для релігійної свободи виникають у випадках поспішного прийняття змін до законодавства про свободу совісті та релігійні організації, минаючи друге читання та позбавляючи парламентарів, експертів і зацікавлених релігійних організацій можливості удосконалити пропоновані зміни своїми поправками, та є джерелом нових конфліктів у релігійному середовищі.

Нагадаємо, що більше 60 000 підписів виборців було зібрано під зверненнями, які уповноважують народних депутатів України відкликати або не голосувати за скандальні законопроекти № 4128 і № 5309, оскільки вони отримали негативну оцінку Головного науково-експертного управління Верховної Ради, антикорупційного комітету, а також розпалюють релігійну ворожнечу в Україна.

Добавить комментарий