Казанський (Височанський) образ Богородиці

8/21 липня Православна Церква вшановує Казанський (Височанський) образ Богородиці.
Чудо Харківської губернії
Чудотворний Казанський образ Богоматері, що називається Височиновським, перебував у Михайло-Архангельському храмі чоловічого монастиря поблизу міста Змієва Харківської губернії. У XVIII сторіччі лісовий сторож побачив дивовижну ікону в сосновому бору на березі річки Мжи. Святиня стояла на болотяній купині та сяяла світлими променями.
Джерело
Сторож забрав ікону й відніс у свою сторожку. У той час як він її забирав, з-під купини забило джерело чистої води. Якось, коли в сторожці перебував разом із 10-річним онуком батько сторожа, який був старим і сліпим і пересувався на милицях, отрок побачив яскраве сяйво, яке поширювалося від ікони.
Наляканий хлопчик подумав, що в кутку щось горить, і сказав про це діду. Старий ледве спустився з пічки і підійшов у куток, де стояла святиня. У той час він раптом прозрів і відчув себе повністю здоровим. Зі сльозами зцілений чоловік дякував Богородиці за чудо.
Чудо повернення ікони
Наступного ранку сім’я сторожа вирушила до церкви найближчого села Артюховки, щоб подякувати Господу та розповісти про те, що сталося, місцевому священнику. Чудотворну ікону родина залишена в храмі, а самі повернулися додому. Однак наступного ранку дивним чином святиня знову опинилася в сторожці на місці, де стояла раніше.
Чудо повернення ікони повторювалося тричі, допоки не вирішили залишити чесний образ на тому місці, яке обрала Богоматір. З того часу, щоб попросити допомоги в Цариці Небесної, у сторожку почали прибувати люди. Після Полтавської битви сотник Василій Височинов, що відзначився в бою, отримав у нагороду від імператора Петра І земельний наділ. Він став власником того місця, де перебувала в сторожці чудотворна ікона.
Коли Василій дізнався історію з’явлення чудотворного образу Божої Матері, то попросив перенести храм села Артюховки на місце з’явлення святині — у поселення, що отримало назву Височиновки.
Ікону Пресвятої Діви помістили біля правого кліросу в спеціальному кіоті та прикрасили позолоченою ризою. У 1795 році замість старого дерев’яного храму збудували новий кам’яний.
Чоловіча обитель
У 1886 році у Височиновці заснували чоловічу обитель, яку назвали Височиновською Казанською, і в її власність перейшов Михайло-Архангельський храм, де зберігалася святиня. Чудотворна ікона Богородиці Казанська Височиновська невеликого розміру. Вона написана на липовій дошці із заглибленням посередині. У 1892 році її прикрасили срібною з позолотою ризою та дорогоцінним камінням.
Історію з’явлення святині записали у велику книгу «Сказання про з’явлення та чудеса Височиновської ікони Богоматері». Її читали вірянам як проповідь у храмі села Височиновки.
Слава Богу вовіки. Амінь.