День пам’яті святителя Амфілохія Володимир-Волинського
10/23 жовтня Православна Церква вшановує пам’ять святителя Амфілохія, єпископа Володимиро-Волинського.
Про святителя Амфілохія збереглося мало відомостей. Він подвизався в чернечому чині в Києво-Печерській обителі, а в серпні 1105 року його хіротонісали в єпископа Володимир-Волинського. Хіротонію звершив митрополит Київський Никифор та інші архієреї, про це відомо з Лаврентіївського списку літопису.
Святитель Амфілохій був третім архіпастирем на цій кафедрі після Стефана. Його поставив сам Володимир Великий. Також до нього ще був Стефан, у минулому ігумен Печерського монастиря після преподобного Феодосія.
Згідно з Никонівським зведенням 20-х років XVI сторіччя, єпископську кафедру в Володимир-Волинському заснували в 992 році.
Настільки раннє створення там святительської кафедри не можна заперечувати через те, що вже в кінці Х – першій половині ХІ сторіччя у Володимир-Волинському, принаймні в окремі періоди, існував княжий престол.
Спочатку, близько 130 років, до складу Волинської єпархії входила не лише вся Волинь, а й нинішня Галичина та територія між Бугом і Віслою. Потім на її території почали виникати нові єпархії.
Коли святий Амфілохій зійшов на єпископський престол, Волинська паства ще не ствердилася в християнській вірі. Тому угодник Божий багато працював над її просвітою. Він невпинно боровся з укоріненими забобонами та язичницькими звичаями.
За святительського служіння Амфілохія в єпархії почали зводити кам’яні храми. Зокрема в Перемишлі був споруджений кам’яний храм на честь Хрестителя Господнього Іоанна.
Сімнадцять років Святий керував Володимир-Волинською єпархією, а потім (у 1122 році) відійшов на спокій у Києво-Печерську обитель. Там того ж року він завершив своє земне життя.
Мощі свт. Амфілохія, єпископа Володимир-Волинського
Пам’ять угодника Божого звершується 10 жовтня (за ст. ст.), коли поминаються й інші святі Волині, а також у дні пам’яті преподобних Києво-Печерських отців.
Святкування 10 жовтня встановили в 1831 році, після повернення Свято-Успенської Почаївської Лаври до Православ’я.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Нові статті – на російськомовній частині сайту N.E.W.O.D.)