День пам’яті преподобного Феофана Нікейського
11/24 жовтня Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Феофана Нікейського, Константинопольського, творця канонів, сповідника.
Святий Феофан народився в Єрусалимі в благочестивій сім’ї. Разом зі своїм старшим братом Феодором він здобув гарну освіту й особливо захоплювався філософією.
Згодом брати, що прагнули до пізнання Бога, віддалилися в Лавру преподобного Сави Освященного. Там вони прийняли постриг у чернецтво й зростали в чеснотах. Через декілька років Феофан удостоївся сану пресвітера.
Нечестивий цар Лев Ісаврянин (714 – 741 рр.) поширив єресь іконоборства і розпочав гоніння на святі ікони. Це гоніння на Церкву Христову тривало з першої половини VIII сторіччя майже до середини ІХ сторіччя (до царювання Михаїла ІІІ і його матері імператриці Феодори).
Будучи премудрими вчителями та захисниками істинної віри, Феодор та Феофан за дорученням Єрусалимського патріарха Никифора прибули в Константинополь і там викривали у нечестя царя Лева V Вірменина (813 – 820 рр.). Пізніше вони викривали царів Михаїла Балбу (820 – 829 рр.) та Феофіла (829 – 842 рр.).
Преподобних катували, тримали в темницях, морили голодом та спрагою, заковували в кайдани, висилали в заслання. Страждання за віру Христову тільки зміцнили дух Преподобного.
За наказом імператора Феофіла сповідникам Христовим розжареними голками випалили на обличчях вірші, які ганьбили їх. Через це святих називали Начертанними.
Феодор помер під час гонінь, а Феофан дожив до відновлення шанування святих ікон. Він повернувся зі заслання і його поставили єпископом Нікейським.
Святий написав багато творів на захист Православ’я й близько 150 канонів. Найкращими його канонами є канон в Неділю Торжества Православ’я, всі канони Апостолам і за померлих. Також Святий писав стихіри.
Близько 850 року преподобний Феофан відійшов до Господа.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Ще більше – на російськомовній частині сайту N.E.W.O.D.)