День пам’яті преподобного Нестора Печерського, Некнижного

День пам’яті преподобного Нестора Печерського, Некнижного

27 жовтня/9 листопада Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Нестора Печерського, Некнижного.

Святий Нестор, названий Некнижним, щоб відрізнятися від Нестора Літописця, був ченцем Печерської лаври. Місцем його подвигів були Дальні печери.

Про його життя збереглося небагато відомостей, дата й місце народження невідомі. Подвижник відмовився від світу та мирських турбот і старанно служив Богу. Ніколи під час Богослужіння Святий не віддавався дрімоті, а завжди уважно молився.

На карті Дальніх печер 1638 року згадується як «святий монах Нестор, не той, який руський літопис писав», в 1661 року як «Нестер», в 1703 році як «Безкнижний Нестор», а на більш пізній карті, імовірно 1744 року, «преп. Нестор некнижний».

Нестора Печерського

 

Видане владикою Модестом старовинне монастирське рукописне сказання говорить: «Нестор некнижний, не той, який склав літопис про Русь, а інший. Він був некнижним і простого роду. Залишивши світ і мирські турботи, він так полум’яно служив Господу, що ніколи не дрімав на богослужінні, а молячись, не думав про стороннє: тільки про Бога й тому, що прорікав устами. І з кожним днем намагався бути краще, віддавав себе подвигам. За це він удостоївся бачити під час молитви ангелів і Самого Христа, і знати день свого преставлення».

Архієпископ Воронезький Антоній розповідав, що, коли він був намісником Києво-Печерської Лаври, її відвідав імператор Олександр І.

Цей візит відбувся 9 вересня 1816 року. Государ оглядав Ближні та Дальні печери, і архімандрит Антоній супроводжував його та розказував про життя святих, до мощей яких цар приклонявся. Перед мощами преподобного Нестора намісник Лаври повідомив, що тут почиває Нестор Некнижний. Тоді імператор згадав про Нестора Літописця, що покоїться у Ближніх печерах, і запитав, чи Некнижний означає, що святий не знав грамоти.

У відповідь архімандрит сказав, що Нестор не вмів читати, але Боже слово навчило його вишньої мудрості, і святий під час молитов удостоївся бачити ангелів та передбачив час своєї смерті.

Після цього цар Олександр І звернувся до князя Волконського і зауважив, що хоча Святий не мав суєтної світської освіти, але слухав слово Боже та виконував його на ділі, полум’яна ж молитва відкривала йому Небеса, і він бачив небожителів. Потім цар перехрестився, зробив земний поклон, помолився преподобному Нестору зі словами: «Преподобний отче Несторе Некнижный, моли Бога за нас!» і з глибокою шаною поцілував його руку.

Пам’ять Нестора Некнижного звершується 27 жовтня (за ст. ст.). Очевидно, це пов’язано з пам’яттю однойменного йому мученика Нестора Солунського. Крім 27 жовтня, пам’ять Нестора Некнижного святкується також 28 серпня зі Собором отців Дальніх печер і в 3-ю Неділю Великого посту.
Слава Богу вовіки. Амінь.

(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x