День пам’яті преподобного Даниїла пустельника
18/31 грудня Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Даниїла пустельника, ієросхимонаха.
Святий Даниїл народився в північній Молдові у сім’ї селянина. Його назвали Думітру, тобто Димитрієм, очевидно, на честь великомученика Димитрія Солунського.
Святий жив у XV ст., і першим місцем його подвижництва стала обитель Редеуци, де до 1784 року була кафедра буковинських архієреїв. До монастиря Ссвятий вступив послушником і невдовзі прийняв чернечий постриг із іменем Давид.
Преподобний прагнув високих аскетичних подвигів, прое в уславленій обителі Редеуци не мав такого душевного спокою, щоб перебувати в молитовному зосередженні. Тому він поселився в скиті, освяченому на честь святого Лаврентія, що розташовувався поблизу села Лаури.
Назва того села походила від слова «лавра», оскільки згідно з переданням в прадавні часи там знаходилася чернеча обитель із лаврським співжиттям.
У скиті угодник Божий удостоївся прийняти велику схиму з іменем Даниїл. Святий духовно зростав і прагнув до самітництва. Через це він покинузалишив скит і обрав місцем своїх подвигів малолюдну гористу місцевість на березі річки Віцеу (в наш час там знаходиться румунське село Путна).
У печері, оточеній буковими лісами, Преподобний влаштував невеликий храм. Дотепер збереглася крихітна келія Даниїла.
Святий Даниїл не прагнув людської слави, однак звістка про нього розлетілася довколишніми поселеннями. Селяни почали приходити до угодника Божого заради порад та духовної користі.
Так порушилося самітництво Святого, і він взяв на себе подвиг наставництва, оскільки не міг відмовити тим, хто потребував його допомоги.
Згодом до Даниїла почали звертатися й сильні світу цього. Коли в міжусобицях загинув молдавський господар Богдан ІІ і престол перейшов його брату Петру, в келії Преподобного знайшов для себе прихисток син Богдана ІІ Стефан. Він також перебував під загрозою смерті.
Святий Даниїл передрік, що Стефан буде правителем Молдови. І з часом духовне чадо Святого стало відомим в історії як Стефан ІІІ Великий. З усіх правителів Молдовського князівства він був найбільш видатним політичним діячем.
Угодник Божий схилив правителя Стефана до будівництва монастиря Путна, який зараз називають «Румунським Єрусалимом», а також благословив створення Воронєца.
Коли помер Молдавський митрополит Феоктіст І, Преподобному запропонували зайняти святительський престол. Однак він, як і раніше святий Сергій Радонезький, відхилив таку пропозицію, бо прагнув тільки служити Господу та не хотів, хоча б і частково, повертатися до тлінного світу.
Преподобний Даниїл знову віддався подвигам пустельництва, для цього він поселився у відлюдній місцевості на річці Воронці. Там він влаштував собі келію під скелею Сойму.
Проте й там люди не залишили його на самоті. Навколо Святого зібралася велика кількість учнів, найвідомішим із яких став майбутній Молдовський святитель Григорій Рошка.
Рік кончини преподобного Даниїла невідомий. Його чесні мощі почивають у Георгіївському храмі монастиря Воронєц.
Слава Богу вовіки. Амінь.