День пам’яті преподобного Євфимія Великого

20 січня/2 лютого Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Євфимія Великого.
Безплідні батьки
Святий Євфимій народився в місті Мелітині, що у Вірменії. Його батьки тривалий час були безплідними й молили Бога про дарування їм дитини. Одного разу під час молитви вони мали божественне видіння та почули Голос, який сказав, що Бог дарує їм сина і що після його народження втішаться Церкви.
Невдовзі в подружжя дійсно народився син, якого назвали Євфимієм.
Дитину присвятили Богу
Згодом отрока привели до Мелітинського єпископа Отрія і, за обіцянкою батьків, присвятили Богу. Коли Святий вивчив божественні книги, то його поставли в читця. Пізніше він прийняв чернечий постриг і удостоївся священного сану.
У той час йому доручили опіку над усіма монастирями міста, що перешкоджало безмовності. Тому Євфимій потай вирушив у Єрусалим і поклонився Святим місцям.
Потім він поселився в окремій келії біля Фаранської лаври, приблизно за 8 верст від Єрусалима. Плетенням корзин пдвижник заробляв на прожиття. Там Преподобний здружився зі святим Феоктистом із яким певний час жив у печері на скелі. Згодом навколо подвижників зібралася братія й утворився монастир. Управління монастирем Євфимій доручив Феоктисту, а сам віддавався подвигам самітництва та повчав братію.
Завдяки Святому до Христа навернулося багато сарацинів. Це сталося після того, як Євфимій чудесно зцілив Теревона, сина сарацинського начальника Аспевета. Самого Аспевета назвали в Святому Хрещенні Петром. Згодом він став єпископом новонавернених сарацинів.
Безмовність перед усім
Після зцілення Теревона до Євфимія почав приходити народ, і молитвами Святого хворі чудесно одужували. Однак Преподобний не бажав, щоб порушувалася його безмовність, тому разом зі своїм учнем Дометіаном потай залишив монастир.
Певний час Євфимій жив на горі Марда поблизу Мертвого моря, а пізніше пішов у пустелю Зіф і поселився в печері, в якій колись переховувався Давид від Саула. Там Святий заснував монастир.
Згодом Євфимій із Дометіаном вирушили відвідати Феоктиста й почали жити в печері на горі неподалік від монастиря. Коли туди приходили відвідувачі та бажали поселитися разом із Євфимієм, то він усіх направляв у монастир до Феоктиста.
Однак Бог у видінні повелів Святому приймати тих, хто до нього приходить. Тому невдовзі навколо Євфимія знову зібралася братія. Утворилася лавра, економом якої поставили Дометіана.
Якось натовп вірмен, у кількості близько чотирьохсот чоловік, по дорозі з Єрусалима до Йордану завернув у лавру Євфимія. Святий сказав Дометіану нагодувати голодних людей. Однак економ заперечив, що в них немає стільки їжі. Євфимій, не зваживши на те, наказав Дометіану виконати повеління. У той час кількість хліба в монастирі чудесно збільшилася, через що їжі вистачило й для подорожніх, й для монахів обителі.
Патріарх
Одного разу в лавру до Преподобного разом зі своїми друзями-кліриками пішов ключар храму Воскресіння Анастасій. Євфимій прозрів духом його прихід і сказав економу Хрісіппу готуватися до прийому гостей, бо до них іде патріарх.
Коли відвідувачі прибули, Святий розмовляв із Анастасієм, як з патріархом. Тоді Хрісіпп сказав Преподобному, що серед гостей немає патріарха. Євфимій відповів, що він не помилився. Це справдилося згодом, коли Анастасій зайняв Єрусалимську кафедру.
Посуха
Якось була велика посуха, і народ почав просити Преподобного, щоб він умолив Бога послати дощ. Євфимій відмовлявся та називав себе грішною людиною, однак, зрештою, поступився та звернувся з молитвою до Господа. На небі раптом з’явилися хмари, і земля вдосталь оросилася дощем. Того року, як передрік Святий, люди зібрали багатий врожай.
Собор
У 451 році в місті Халкидоні відбувся IV Вселенський Собор проти Діоскора, нечестивого патріарха Олександрійського. Євфимій прийняв сповідування віри, що затвердив Собор, і визнав його православним. Через те багато монахів, які схилялися до єресі, навернулися до істинної віри.
У той час з’явився єретик Феодосій, який заперечував Халкидонський Собор. Він схилив до одностайності з собою царицю Євдокію та багатьох пустельників і таким чином підступно зайняв патріарший престол.
Проте Євфимій був непохитним у вірі та напоумлював братію стояти проти єресі. Феодосій не давав Святому спокою: погрозами, вмовляннями змушував його не прийняти рішення Халкидонського Собору.
Зваживши на все, Євфимій та багато монахів покинули лавру, щоб уникнути утисків від єретиків, що бентежили Церкву Христову близько року. Після тих подій благочестивий імператор Маркіан наказав схопити Феодосія, однак єретику вдалося втекти.
Передречення відходу
Святий Євфимій повернувся на місце своїх подвигів. Преподобний передрік час своєї кончини й відійшов до Господа в 473 році, коли йому було 97 років.
На погребіння Святого зійшлося безліч людей. Через те його тіло не могли поховати, допоки за наказом патріарха не відігнали народ. Біля гробу святого Євфимія звершилося багато чудес.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)