День пам’яті образу Богородиці Ченстоховська

6/19 березня Православна Церква вшановує пам’ять образу Богородиці Ченстоховська.
Сіонська горниця
Згідно з переданням Ченстоховська ікона Пресвятої Діви Марії є однією з 70 ікон, які написав євангеліст Лука. Місце написання образу — Сіонська горниця в Єрусалимі. Коли в 66–67 роках сталося нашестя римських військ, очолюваних Веспасіаном і Тітом, християни разом зі святинями втекли у містечко Пеллу. Тоді чесна ікона Богородиці зберігалася в печерах.
У 326 році рівноапостольна цариця Олена відвідала Святі місця в Єрусалимі й знайшла Хрест Господній. У той час християни подарували цариці чудотворний образ Божої Матері. Цариця помістила в каплиці Константинопольського палаца. Там ікона знаходилася п’ять сторіч.
Русь
У другій половині ХІІІ сторіччя святиня потрапила до Русі. Її приніс засновник міста Львова галицько-волинський князь Лев Данилович. Чесний образ зберігався в Бельзькому замку у віданні православного священства. Коли Західну Україну завоювали поляки, святиню привласнив польський князь Владислав Опольський.
Згодом відбулося нашестя татар, які взяли замок Бельз у облогу. Князь Владислав із надією на заступництво Пресвятої Богородиці помістив чудотворну ікону на міській стіні. Ворожа стріла влучила в лик Богоматері, і на ньому назавжди збереглися сліди крові, що чудесно витекла. На військо татар спустилася пагубна імла, і вони зняли облогу та відійшли.
Після того Матір Божа з’явилася у сновидінні князю Владиславу та повеліла помістити ікону на Ясній горі Ченстоховській. У 1352 році Владислав влаштував на місці, що вказала Богородиця, монастир, переніс у нього чесний образ і доручив його монахам Павлінського ордену.
Через декілька років на обитель напали гусити. Вони розграбували її скарби та хотіли забрати святиню. Проте невидима сила стримувала коней, і підвода не могла зрушити з місця.
Один грабіжник розлютився та кинув ікону на землю. Інший гусит вдарив по лику мечем. Божа кара одразу спостигла нечестивих. Першого розірвало на частини, а в другого паралізувало руку. Решта грабіжників або впали мертвими, або осліпли.
У середині XVII сторіччя шведський король Карл Х Густав завоював Варшаву та Краків, але під Ченстоховською обителлю зазнав поразки. Допомога Пресвятої Богородиці підбадьорила поляків.
Король Ян Казимир обнародував у Львові маніфест, згідно з яким доручав свою державу заступництву Цариці Небесної, а її Ченстоховську ікону називав «Польською Королевою».
Спеціальна книга чудес
У 1656 році війна зі шведами завершилася успіхом для Польщі. У храмі Ченстоховської обителі зберігається спеціальна книга, в якій описана велика кількість чудес, що звершилися від чудотворної ікони. З чесного образу зробили багато списків як для католицьких, так і для православних храмів.
У 1813 році руські війська увійшли в Ченстоховську фортецю, і генералу Сакену піднесли список із ікони. Пізніше Чудотворний образ помістили в Казанському соборі Санкт-Петербурга.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D)