День пам’яті Київського образу Пресвятої Богородиці “Благовіщення”

День пам’яті Київського образу Пресвятої Богородиці “Благовіщення”

25 березня/7 квітня Православна Церква вшановує пам’ять Київського образу Пресвятої Богородиці “Благовіщення”.

У соборі Святої Софії в Києві на східних стовпах, що підтримують арку вівтаря, можна побачити мозаїчне зображення Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Іконографія «Благовіщення» базується на описі з’явлення Архангела Гавриїла Пречистій Діві Марії в Євангелії від Луки. Вона різноманітна, сповнена деталями, має декілька ізводів, що пов’язано з численними доповненнями з неканонічних джерел.

На мозаїці в Софійському соборі Богоматір тримає в руках веретено з пурпуровою пряжею. У Євангелії від Луки про веретено нічого не говориться. В апокрифічному ж «Протоєвангелії Іакова» повідомляється, що Богородиця пряла пряжу для завіси Єрусалимського храму, коли Їй з’явився Ангел з благою звісткою.

Тому часто Пресвята Діва Марія зображується на іконах Благовіщення з пряжею. Такий варіант «Благовіщення» зображують на Царських вратах, що ведуть у вівтар.

У мозаїці немає атрибутів конкретного місця дії, що вказує на прихований характер початку Боговтілення. Мінімальний набір деталей, що розповідають Єванельську історію, є особливістю візантійського іконопису часів македонської династії.

Образ Богородиці вміло викладений грецьким майстром із смальти різних відтінків синього кольору.

Хітон Богоматері світло-синій, а мафорій темніший; його густі темно-сині складки доходять до чорного кольору.

Лик Пресвятої Діви викладений із блідо-рожевої та білої смальти, в затінених місцях використана зеленувато-сіра смальта.

Праворуч від Божої Матері грецькою мовою написані євангельські слова: «(Я) Раба Господня; нехай буде Мені за словом твоїм».

Архангел Гавриїл повернутий до Діви Марії. У його лівій руці зображений жезл, а правою він благословляє. Біля Архангела міститься напис: «Архангел Гавриїл: Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою».

Зображення Архангела Гавриїла та Богородиці виконані різними майстрами. Архангел зображений масивним, складки його вбрання майже прямокутні та ламкі.

Ікона Благовіщення, де Богоматір зображується з веретеном, називається «Прядуща».

Слава Богу вовіки. Амінь.

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x