День пам’яті праведного Лазаря Чотириденного

День пам’яті праведного Лазаря Чотириденного

29 березня/11 квітня цього року Православна Церква вшановує пам’ять праведного Лазаря Чотириденного, єпископа Китійського.

Святий праведний Лазар, брат Марфи та Марії, жив із сестрами своїми недалеко від Єрусалиму, в селищі Віфанія.

Лазар і його сестри удостоїлися від Господа Іісуса Христа особливої прихильності1(Інн. 11:3).

Під час Свого земного життя Господь часто відвідував їхній дім у Віфанії, Лазаря називав Своїм другом2(Інн. 11:11). А незадовго до Своїх страждань воскресив Лазаря з мертвих, після того, як той перебував уже чотири дні в труні [1].

Після тієї події про Лазаря у Святому Письмі згадується ще один раз, і саме, коли за 6 днів до Великодня Господь прийшов знову до Віфанії, то там був і воскреслий Лазар3(Інн. 12:1-2).

У той час, коли Господь перебував у Віфанії, багато юдеїв дізналися, що Він там, і прийшли не тільки заради Іісуса Христа, але щоб бачити й Лазаря, якого Він воскресив із мертвих.

Багато хто з них переконувався в істині чуда, здійсненого Господом, навертався до віри в Нього й ставав Його послідовником.

Бачачи це, первосвященники тоді ж замислили вбити й Лазаря4(Інн. 12:9-11). Більше про Лазаря з Євангелія нам нічого не відомо.

Переказ каже, що Лазар, після воскресіння свого, залишався живим ще 30 років. Він був єпископом на острові Кіпрі [2], де подібно до апостолів багато попрацював у поширенні християнства, і там же мирно помер.

У 890 році після Різдва Христового святі мощі праведного Лазаря знайшли в місті Китії [3], де вони лежали в землі, в мармуровому ковчезі. На ковчезі було написано: “Лазар Чотириденний, друг Христа”. Християни той скарб вийняли з землі та поклали в срібну раку. Ларнаку заснували фінікійці в ІХ ст. до Р.Х., попередньо вона називалася Китіон. Ім’я столиці Ларнака походить від грецького слова “ларнакс” і в перекладі означає “гробниця” або “саркофаг”. Саме відкриття гробниці й дало назву місту.

День пам’яті праведного Лазаря Чотириденного
Тут зберігаються частки мощей св. Лазаря

За імператора Візантійського Лева Мудрого мощі святого Лазаря перенесли до Константинополя. Там їх поклали в храмі на честь праведного Лазаря, який збудував ще імператор Василій Македонянин.

________________________________________________________________________

[1]. Іоанн. 11: 17-44. Воскресіння Лазаря згадується Церквою у суботу 6-го тижня (Лазареву суботу) Великого посту. Це диво було одним із найбільших чудес Господа Іісуса Христа. Воно ясніше свідчило про Божественну Його всемогутність і володарювання Його над смертю, і разом слугувало живим знаменням спільного нашого воскресіння та було прообразом воскресіння Самого Господа.

[2] За переказом, Лазар, будучи єпископом, удостоївся відвідин Божої Матері і отримав від неї омофор, зроблений Її Пречистими руками.

[3] Китій – місто на південному березі острова Кіпру, поблизу нинішнього містечка Ларнака. Це – одне із 9 старовинних фінікійських міст. За ним і весь острів називався у євреїв Хетім. Згодом, як і інші міста Кіпру, його зайняли греки.

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x