День пам’яті блаженної Ангеліни Сербської

День пам’яті блаженної Ангеліни Сербської

Дочка правителя

За деякими джерелами свята Ангеліна походила з роду Черноєвічів і була дочкою Андрія на прізвисько Арваніт Хоробрий та племінницею правителя Чорногорії Івана-бея, що правив у 1465–1496 роках.

Дядько Іван, очевидно з політичних причин, видав її заміж за сербського деспота Стефана Сліпого Бранковіча. Життя подружжя було сповнене напастей. Благочестиві Стефан і Ангеліна жили в злагоді та любові та народили синів Георгія й Іоанна та дочок Мару й Міліцу.

Сім’я переховувалася від розправи з боку турків і 10 років жила в італійській області Фурланії, де Стефан та його сестра Катаріна придбали замок Белград. Там у 1476 році деспот Стефан помер. Ангеліні довелося виховувати дітей у складних умовах.

Угорський король Матвей Корвін виділив для управління угодниці Божій і її дітям землі в Сремі, що колись належали Стефановому діду Вуку Бранковічу.

У 1486 році сім’я поселилася в селі Купінові.

Там спорудили храм на честь Апостола та Євангеліста Луки, де помістили мощі деспота Стефана, від яких звершувалися численні чудеса.

Спочатку в Сремі правив син Ангеліни Георгій. У 1497 році він зійшов із трону,зрікся світу й прийняв чернечий постриг із іменем Максим. Максим досяг святості у святительському сані та спочив у 1516 році. Після Георгія правителем у Сремі став святий Іоанн, що упокоївся в 1502 році. Блаженна Ангеліна також подвизалася в чернечому чині й у 1512–1516 роках заснувала жіночий монастир біля збудованого нею Стрітенського храму.

Ще в 1509 році через свого духівника Євгенія вона попросила великого руського князя Василія ІІІ попіклуватися про їхні храми та монастирі. При цьому вона розповіла про свій намір збудувати церкву, в якій би почивали мощі святих Стефана та Іоанна.

Крушедольський монастир

За сприяння князя були збудовані храм і келії для монахинь, так виник Крушедольський монастир. Ангеліна управляла тим монастирем і до кінця свого життя молилася над мощами чоловіка та синів. У 1520 році Свята відійшла до Господа.

Угодниця Божа вирізнялася стійкістю, милосердям, терпінням, мудрістю, подружньою вірністю та материнською жертовністю. Блаженній довелося пережити втрату чоловіка та всіх дітей, і вона декілька разів благоговійно переносила їхні чесні тіла. Мощі Ангеліни почивали разом із мощами її рідних у Крушедольській обителі.

У 1716 році монастир спалили турки, що відступали від Варадіна. Серед уцілілих до нашого часу мощей збереглася кисть руки Святої. Часточка мощей Блаженної перебувала в монастирі села Хопова, куди в першій половині ХХ сторіччя переселилися сестри руської Леснянської Свято-Богородицької обителі. Коли монахині переїжджали з Югославії до Франції, то забрали ту частинку мощей із собою.

Блаженна Ангеліна — одна з дванадцяти найбільш шанованих сербських національних святих. На іконах вона зображується в чернечій ризі з книгою в одній руці та чотками або хрестом у другій.

До 1930 року у Воєводині, в селі Купінові, поряд із храмом святого Луки розташовувався храм на честь блаженної Ангеліни.

Слава Богу вовіки. Амінь.

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x