Святі отці про віру

” А віра є здійснення сподіваного та впевненість у небаченому»1Євр.11:1 .
Віра є вищою християнською чеснотою, яка за вченням Святих отців Церкви здатна допомогти людині впоратися з будь-якими випробуваннями в житті.
Віра рятує людину від гріха зневіри, дає надію та зміцнює дух. Істинна віра – це безмежна надія на Бога, оскільки сказано у Святому Письмі: «Іісус же сказав їм у відповідь: істинно кажу вам, якщо будете мати віру та не засумніваєтеся, не тільки зробите те, що зроблено зі смоковницею, але якщо й горі оцій скажете: піднімися і кинься донизу; і все, чого не попросите в молитві з вірою, отримайте» (Мф.21:21-22).
_________________________________________________________________
Добірка висловів Святих Отців і старців про віру.
Святитель Іоанн Золотоустий
“Віра – це фундамент, на якому будується все духовне життя.”
«Посеред усяких обставин, мої дорогі, ми потребуємо віри, бо віра – це мати чеснот, лік на спасіння. Без неї ми не в силі зрозуміти ніякої науки про високі справи. А ті, що не мають віри, подібні до людей, які хотіли б переплисти море без корабля».
«Віра – це щит, а щит перший приймає ворожі удари і зберігає в цілості зброю… Віра – це щит, що охороняє тих, хто вірять, а не досліджують. Воюють у нас помисли, – поставимо наперед віру. Бунтуються в нас погані бажання, – закличмо на допомогу віру. І в важких обставинах, і в нещасті будемо шукати втіхи у вірі».
«Віра без діл мертва» (Яків 2:26), і діла без віри мертві».
Святитель Василій Великий
«Віра – це непохитне сприймання за правду того, чого Бог навчає через встановленому ним… Без віри ніхто не зможе споглядати Бога. Віра є те, через що досягаємо спасіння».
«Не треба вагатися та сумніватися в тому, що сказав Господь, а, навпаки: бути впевненим, що кожне Боже слово правдиве й можливе, хоч би й природа тому противилася. Бо в тому полягає боротьба віри».
«Що є знаменом християнина? Віра, що діє через любов. А що є знаменом віри? Певне й сильне переконання у правдивості Божих слів, яке б не порушила ніяка гадка, введена природною конечністю, чи прикрита плащом побожності. А знаменом вірянина є: бути утвердженим у тім переконанні силою Божих слів, і не відважитися що-небудь відкинути або додати».
«Все довір’я покладай, перш за все, на всемогутню руку Всевишнього Царя, що як тільки зявиться, відразу змушує противників до втечі».
«Ані совісне саме в собі життя без світла віри в Бога не приносить користі, ані праве визнавання віри без добрих діл, що підтверджують її, не зможуть поручитися за нас перед Господом».
«У вірі треба бути не хитким, а непохитним, і також не дати позбавити себе того добра, яке є в нас від Господа».
Святитель Кирило Єрусалимський
«Правдивою віра є та, яка вчить, як ти маєш догодити Богові, бо сказано, що «без віри не можна подобатися Богові»2(Євр. 11:6). Чи матиме людина наснагу служити Богові, коли не буде вірити, що Він за це її нагородить? Чи буде дівчина зберігати цноту, або юнак жити в невинності, якщо не вірить, що чистота увінчується нев’янучим вінком? Віра – це око, що просвітлює всяку совість, і дає людині розуміння».
Преподобний Єфрем Сирійський
«Віра породжує добру думку, а добра думка – ріка води живої. Хто її знайшов, той наповниться її водами. Без оливи не буде горіти світильник, а без віри ніхто не знайде доброї думки».
«Віра – мати всього доброго».
Святитель Григорій Палама
«Ми не можемо сміливо висловлювати віру в Христа й сповідувати Його, без наявності Його сили та сприяння».
«Життя душі є єднання з Богом, а життя тіла є єднання його з душею».
«Вірянин повинен боротися з пристрастями та вбивати тілесні хтивості, щоб бути гідним сприйняття Божественної благодаті».
«Віра – це не просто інтелектуальна згода з догматами, а й жива участь у Божественній благодаті, що преображає людину».
Преподобний Паїсій Святогорець
«Мати безумовної довіри Богу є віра, коли людина має таку віру й таємно молиться, то пожинає плоди надії.
«Велика справа – віра! Бачите, й апостол Петро вірою йшов хвилями, але, як тільки втрутилася логіка, почав тонути».
«Треба мати незлобність і простоту для того, щоб твоя віра була непорушною».
Преподобний Никодим Святогорець
«Щойно в душу людини увійде слава, одразу ж зникає віра».
«Віра – сила, яка живе в розумі та волі людини».
«Віра має бути не тільки правилом «як вірити», а й правилом «як робити», вона полягає не тільки в тому, щоб нам правильно вірити, але й у тому, щоб нам жити згідно з вірою: «віра без діл мертва» (Як. 2:26).
Преподобний Порфирій Кавсокаливіт
«Благодать Божа діє через віру людей… Вір, що й у наш час трапляються чудеса, бо «Христос учора й сьогодні, та вовіки Той самий» (Євр. 13:8).
«Коли віра справжня, тоді вона діє незалежно від того, чи приймаєш ліки чи ні. І через лікарів і ліки здоров`я діє Бог».
Монах Симеон Афонський
«Немає нічого ненадійнішого за мрію й немає нічого надійнішого за віру в Бога».
«Мала віра – багатослівна, велика віра – любить мовчати, але не всяке мовчання має віру».
«Краще померти від щастя і з вірою, ніж померти від страху та з невірою. З вірою і смерть красна, а без віри – і життя страшне».
«Яка ознака здорової душі? Віра. Яка ознака хворої душі? Безнадійність».
«Що найбільше псує віру? Лицемірство. Що найбільше зміцнює віру? Вміння не бачити чужих гріхів».
Блаженніший Митрополит Онуфрій
«Для того, щоб спастися та бути причасником вічного життя й блаженства, людина повинна мати віру в серці. А віра в серці народжується від справ».
«Коли людина починає боротися зі своєю вітхістю, вона починає на своєму власному досвіді пізнавати, що є творінням Божим і все, що ми робимо доброго, – це робить в нас Бог. І коли людина доходить до цього пізнання, то в неї з’являється сердечне знання Бога. Ця віра є великою, правдивою, а її ознаками є смирення та готовність до жертовності».
«Хто має в собі сердечну віру, ми бажаємо йому вдосконалюватися в ній, а хто ще не має її, давайте сьогодні почнемо потихеньку налагоджувати своє життя згідно до Заповідей Божих, і потихеньку й у нас буде зростати віра серця – та велика віра й ті дари, які Господь приніс у світ Своїм Воскресінням, будуть нашим особистим скарбом».