СhatGPT для християн – спосіб збору інформації

СhatGPT для християн – спосіб збору інформації

Проповідь від ШІ

У грудні, 2022 проповідь рабина Джошуа Франкліна на служінні в Єврейському центрі Гемптон (штат Нью-Йорк) була незвичайною. На початку служитель звернувся до слухачів із дивними словами: «Я сплагіатив проповідь. Ви маєте здогадатися, хто це насправді написав».

Джошуа спокійнісінько почав проповідувати про примирення братів із Йосифом. А потім шокував авдиторію, вказавши справжнього автора проповіді. Це був chatGPT.

Звісно, слухачі були здивовані й захоплені. Проте Джошуа прокоментував неоднозначно: «Мені страшно». То чи справді страшно?

Як це працює?

Коли chatGPT просять створити щось на духовну тему, програма оперує вже наявними фактами та дослідженнями християнської теології. Це можуть бути безпосередньо тексти з Писання, коментарі, пояснення, богословські праці та проповіді інших проповідників.

Для того, щоб чат-бот створив необхідний текст, йому потрібно сформулювати конкретний запит. Для прикладу, можна вказати тему проповіді, бажані ілюстративні приклади та цитати. ChatGPT може пояснювати біблійні уривки, наводити аналогії, ілюструвати цитатами, трактувати ідею в історичних та культурних контекстах і т. д.

Погляд служителів: конкурент чи друг?

Звісно, що поява такого «конкурента» змусила служителів замислитися. Найперше над тим, чи не витіснять чат-боти класичні методи проповідування? Існує багато різних думок, проте служителі зазначають: ” Так, мовна модель може написати якісну проповідь. Але ні, chatGPT не може передати атмосферу справжнього проповідування”.

Сем Хейлз, редактор британського журналу Premier Christianity, влаштував чат-боту справжнісінький теологічний допит. І залишився задоволеним. Так, інколи бот називає суперечливі деталі, проте в цілому його пояснення складають фундаментальне вчення християнства.

Чат-бот із теологічною точністю пояснив суть Трійці та створив проповідь на основі цитати з Біблії, додавши аналогію з Йоркширським крикетним клубом. І навіть врахував заклик до молитви. «Цей чат-бот більш духовний, ніж я», — підсумував експеримент Сем.

Проте не все так ідеально. Хоч Джошуа Франклін і використав мовну модель для створення проповіді, все ж зазначив, що для чат-бота поки що незнайомі співчуття та любов. А саме ці речі оживляють проповідь та об’єднують авдиторію навколо теми.

Для чат-бота поки що незнайомі співчуття та любов. А саме ці речі оживляють проповідь та об’єднують авдиторію навколо теми.

Тодд Брюер, головний редактор християнського вебсайту Mockingbird, теж використав chatGPT для створення різдвяної проповіді. За його словами, вийшла одна з найкращих різдвяних проповідей. ШІ навіть зміг передати суть того, що робить народження Іісуса Благою звісткою. Проте Тодд теж говорить, що боту не вистачає людської теплоти.

Критика

Кен Сандет Джонс, професор теології та філософії в Університеті Гранд-В’ю в Де-Мойні, принциповий у своїй критиці chatGPT. Він відзначає, що бот не може відтворити атмосферу особистої проповіді так, щоби слова торкалися кожного.

Кен називає chatGPT «поверховим екзегетом», який навіть не зовсім правильно розуміє термін «проповідь». До того ж ШІ дійсно не знає нічого про людину, про її болі, падіння, бажання і мрії. Живу та яскраву проповідь може створити лише служитель, який чутливий до Божого голосу та відчуває авдиторію.

Те, що боту не вистачає людських почуттів, зрозуміло. Штучний інтелект не є людиною, обтяженою життєвими труднощами, тому він не може заспокоїти людську душу. Проповідям від ШІ бракує людяності та чуйності до людських переживань.

Штучний інтелект не є людиною, обтяженою життєвими труднощами, тому він не може заспокоїти людську душу. Проповідям від ШІ бракує людяності та чуйності до людських переживань.

Проте це може бути достойною чернеткою проповіді.

Використання ChatGPT для вірян

Хоч більша частина цієї статті присвячена проблемі проповіді, усе ж потрібно зазначити: chatGPT можна використовувати у загальних справах парафій.

Наприклад, бот може створювати навчальні матеріали для недільних шкіл, інформаційні бюлетені, писати гімни та навіть продумувати сценарії для відео. Актуальною є і можливість створення кампаній зі збору коштів.

Також chatGPT генерує відповіді (ілюструючи цитатами з Біблії) на поширені духовні питання, тому може стати великою підтримкою як для служителів, так і для вірян. Усе ж треба пам’ятати, що бот є чудовим засобом збору інформації, а не теологічним ресурсом.

Усе ж треба пам’ятати, що бот є чудовим засобом збору інформації, а не теологічним ресурсом.

Як ставитися до chatGPT і чи використовувати в служінні — рішення кожного. Проте пам’ятаймо, що ніщо не може замінити особистої участі в добрих ділах, молитвах та пошуках Бога.

Тетяна Дорош

(Ми поза політикою! Запрошуємо відвідати наші англомовну і російськомовну частини сайту N.E.W.O.D. Можливо, ви знайдете там багато цікавого)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x