Про читання Біблії християнину-початківцю

Про читання Біблії християнину-початківцю

Як часто потрібно читати Біблію вдома?

Однозначно частіше, ніж ми читаємо зараз. Значно частіше. У нас же в Церкві вже десятиліттями спостерігається досить сумна картина: ми, православні, до ладу не знаємо Святого Письма, мало ним цікавимося і рідко читаємо.

Слід стимулювати себе до читання Святого Письма

Якщо бути оптимістом, то можна припустити, що в більшості наші віруючі знають Біблію в обсязі біблійної історії, викладеної в Законі Божому прот. Серафима Слободського. Є християни, хоча їх і істотно менше, які читають Біблію регулярно. Однак і їхні знання здебільшого не такі вже й глибокі.

Тобто сказати, коли й чому Аврам став Авраамом, вони, мабуть, скажуть, але ось питання про обітницю Ієффая або зміст Послання до Филимона легко ввергає їх в напружене мовчання.

Є, звичайно, й ті, хто дійсно регулярно та уважно читають Біблію, але чи багато таких?

Тому, безумовно, слід стимулювати себе до читання Святого Письма, не боячись перестаратися.

…безумовно, слід стимулювати себе до читання Святого Письма, не боячись перестаратися.

Зрештою, в цілому ми читаємо настільки мало, що переборщити з читанням Біблії у нас навряд чи вийде.

Що стосується практичної сторони, то читати Біблію слід щодня.

Що стосується практичної сторони, то читати Біблію слід щодня.

Як починати читати Біблію?

Обсяг біблійного уривка на кожен день кожен здатний визначити для себе сам. Починати читати Біблію варто не з самого початку, а з Нового Завіту.

 Починати читати Біблію варто не з самого початку, а з Нового Завіту.

Ніякої логіки при цьому ми не порушимо.

Взятися з нашою сучасною свідомістю за Старий Заповіт, звичайно, можна, проте, як показує досвід, подібний підхід загрожує такою кількістю питань і непорозумінь, що у багатьох виникає бажання відкласти Біблію в бік, не дочитавши навіть до кінця Книги Буття.

Тим часом, на думку Блаженного Августина, Новий Заповіт прихований у Старому, а Старий Заповіт розкривається в Новому. Іншими словами, Старий Заповіт краще й простіше розуміється в контексті Нового і братися за читання першого варто після прочитання другого.

Однак, почавши з Євангелія від Матфія й прочитавши Новий Заповіт майже до кінця, перед Книгою Одкровення варто зупинитися.

Читання Книги Одкровення 

Справа в тому, що Апокаліпсис – єдина новозавітна пророча книга, написана людиною, яка мислила виключно категоріями Старого Заповіту.

Апостол Іоанн Богослов, як і належить глибоко релігійному єврею, був вихований синагогою, а ґрунтувалося таке виховання на «Законі й пророках», тобто на старозавітному Писанні.

Викладаючи відкрите йому Богом, бачене і сприйняте ним, апостол Іоанн користується поняттями, образами та символами Старого Заповіту. Тому ця, безумовно, важка для розуміння, книга буде тим зрозумілішою читачеві, чим краще читач знатиме Старий Заповіт.

Так що, повторюся, дочитавши до Одкровення, варто зупинитися та повернутися до самого початку – до Книги Буття, оскільки тепер саме час почати знайомство зі Старим Заповітом. Лише дочитавши його до кінця, є сенс повернутися до Одкровення.

… дочитавши до Одкровення, варто зупинитися та повернутися до самого початку – до Книги Буття, оскільки тепер саме час почати знайомство зі Старим Заповітом. Лише дочитавши його до кінця, є сенс повернутися до Одкровення.

Колись в юності, відкривши для себе Біблію вперше, я прочитав її цілком від початку до кінця. На той момент я не був ні глибоко віруючим, ні тим більше воцерковленою людиною. Читав, скоріше, з простого інтересу. Дещо запам’ятав, дещо ні.

Наступного разу відкрив Біблію з бажанням прочитати повністю, вже будучи семінаристом, і тоді прочитав її саме так, як описав вище. Мушу визнати, що прочитаний (на той час кілька разів) Новий Заповіт допоміг мені «зняти» багато питань, які спочатку виникали при читанні Старого Заповіту.

І хоча без тлумачення я мало що б зрозумів у Одкровенні й того разу, зрештою, знайомство з старозавітним текстом допомогло мені вперше сприйняти цю книгу як цілісне, об’єднане однією логікою оповідання, а не просто набір лякаючих одкровень. Тобто пропоновану мною схему читання Письма я випробував на собі та можу сказати: вона себе виправдала.

Для розуміння тексу потрібно знати контекст

При цьому не можу не зауважити, що біблійний текст сам по собі навряд чи може бути зрозумілий читачам у повному обсязі. Відносно Біблії найбезпосереднішим чином працює принцип, який говорить, що для розуміння тексту необхідно знати контекст його написання.

Відносно Біблії найбезпосереднішим чином працює принцип, який говорить, що для розуміння тексту необхідно знати контекст його написання.

 Контекст історичний, політичний, релігійний, культурний, побутовий.

Спробуйте одночасно з Біблією читати матеріали з історії стародавнього Сходу (коли читаєте Старий Заповіт) і Стародавнього Риму (коли читаєте Новий) – і самі побачите, що питань до Святого Письма у вас стане в рази менше.

Для тих же, які залишаться, є святоотецькі тлумачення майже на всі біблійні Книги. І тут теж, безумовно, працює принцип: Біблія – ​​книга Церкви, яка в межах певної релігійної традиції сформувалася і, відповідно, в межах цієї ж самої традиції правильно розуміється.

Ось, мабуть, і все, що можна коротко сказати про читання Біблії початківцю християнину. Залишається лише побажати, щоб наш брат православний, воцерковився та не дуже довго затримувався в рядах початківців читачів Письма. 

Протоієрей Володимир Пучков

Джерело

(Ви можете ще відвідати російськомовну і англомовну частини сайту N.E.W.O.D.)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
trackback
Священносповідник Лука (Войно-Ясенецький) | N.E.W.O.D
2 днів тому

[…] Директор гімназії подарував юнаку Валентину Новий Заповіт, який сильно вплинув на душу […]

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x