Де зараз знаходиться чесна глава святого Іоанна Предтечі?

Де зараз знаходиться чесна глава святого Іоанна Предтечі?

Історія чесної голови Іоанна Предтечі дуже непроста і, більш того, у наш час ще до кінця не з’ясована. Як свідчить історія Православної Церкви було три знайдення.

Проте Італія, Франція, Сирія, Греція, Вірменія: кожна з цих країн заявляє, що саме в них зберігається справжня голова святого Іоанна Предтечі. Про те, які аргументи вчений світ наводить на користь тієї чи іншої святині,  розповідає Тимофій Кітніс, історик і керівник Паломницького центру апостола Фоми в Європі.

Іоанн Хреститель мав для вірян завжди дуже велике значення. Після Богоматері, це Святий, якому відведено найбільшу кількість церковних свят, і, крім того, це один із небагатьох святих, чиє різдво відзначається Церквою.

Особливу увагу приділено Хрестителю в Євангелії, а також багатьма сучасниками було відзначено, що й у 30-ті роки I століття Іоанн Предтеча був дуже відомим святим, який викликав широкий резонанс.

Тому мощі святого Іоанна Предтечі завжди мали велике значення, а його голова розглядалася як особлива, дуже важлива святиня. Тому в Церкві святкуються всі три знайдення його голови.

І дійсно, існує багато підтверджень тому, що справжня голова, або частина голови, знаходиться, наприклад, у монастирі святого Сильвестра в Римі, в мечеті Омейядів у Дамаску (до речі кажучи, Хреститель шанується не тільки християнами, але й мусульманами – як великий праведник), в Нагірному Карабаху в Вірменії, на Афоні.

Іоанна Предтечі
Собор Ам’єнської Богоматері. Франція

Але якщо ми говоримо про найбільш ймовірне місце знаходження святині, то це, звичайно, собор Ам’єнської Богоматері у Франції. З тієї простої причини, що з усіх перерахованих вище місць тільки тут проводилося велике та якісне дослідження святині, а також відомо, що саме ця частина голови (а в Ам’єнскому соборі зберігається тільки лицьова частина голови) має чіткий історичний шлях.

Не буду втомлювати великою кількістю фактів, що належать першому і другому віднайденню, та відразу перейду до моменту третього обрітення глави Хрестителя. У період іконоборческих гонінь главу Іоанна Предтечі було вирішено приховати – і на початку IX століття її перевезли в Комани (місто, що знаходилось недалеко від сучасного Сухумі).

Є кілька джерел, які свідчать про те, що у 842 році голову Хрестителя перенесли з Коман до Константинополя. Також збереглося свідоцтво паломника Антонія про те, що в 1200 році глава Хрестителя вже була розділена – він бачив тільки лицьову частину.

Іоанна Предтечі
Лицьова частина чесної голови св. Іоанна Предтечі. Ам’єн

Потім настає Четвертий хрестовий похід, під час якого був узятий Константинополь. В одному із зруйнованих палаців католицький священнослужитель Валлон де Сартон знаходить лицьову частину святині на срібному блюді, покриту опуклим кришталевим склом. Блюдо йому доводиться продати, щоб дістатися до Пікардії, куди в 1204 році він перевозить голову Хрестителя.

Відтоді святиня постійно знаходиться в головному місті Пікардії Ам’єні – і прекрасний собор Ам’єнській Богоматері будують тут як якийсь дорогоцінний ковчег для збереження голови, яка відразу стає відомою та шанованою святинею Франції.

До неї звершують паломництво королі – Людовик Святий, його син Филип Відважний та інші. Біля неї відбуваються чудеса: відомо про випадок звільнення міста Ам’єна від чуми в XVII сторіччя по молитвах перед главою Іоанна Хрестителя. Також у французів навіть виникла традиція примирятися біля святині.

У 1958 році було проведено велике патологоанатомічне дослідження реліквії, яке проводили відомі професори анатомії, фармацевтики, хірургії, стоматології. Експерти з’ясували, що ця частина голови набагато давніша, ніж кістка середньовічної людини. Сам тип особи було визначено як середземноморський. А також було встановлено, що вік людини, якій належала ця частина голови – між 25 і 40 роками. Крім того, на голові виявився добре видно слід від удару кинджалом. А, як відомо, коли голова Хрестителя дісталася Іродіаді, та, перебуваючи в стані одержимості люттю, пронизала голову кинджалом.

Ми не можемо з точністю сказати про справжність тієї чи іншої частини голови святого Іоанна Хрестителя, однак поки при лицьовій частині святині, що знаходиться в Ам’єні, не було знайдено жодного факту, який би суперечив тому, що вона могла належати Іоанну Хрестителю.

До речі про перебування глави Іоанна Предтечі в Ам’єні згадує і Святитель Димитрій Ростовський в житіях, а це означає, що вже в XVII сторіччі до Ам’єнської голови відбувалися, в тому числі й православні паломництва.

Джерело

(Ви можете також відвідати російськомовну і англомовну частини сайту N.E.W.O.D.)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
2 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
trackback
День пам'яті преподобного Симеона Дивногорця | N.E.W.O.D
1 місяць тому

[…] і вона зі сльозами молилася Богу в церкві святого Іоанна Предтечі. Там дівиця мала видіння, згідно з яким послухалася […]

trackback
Різдво святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна |
16 днів тому

[…] славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна – це одне з великих свят. Великі свята по значущості […]

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
2
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
2
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x