День пам’яті священномученика Анфіма Іверянина

День пам’яті священномученика Анфіма Іверянина

27 вересня/10 жовтня Православна Церква вшановує пам’ять священномученика Анфіма Іверянина, Валаського митрополита.

Священномученик Анфім народився в 1650 році на півдні Грузії, в області Самцхе (Месхетії). У Святому Хрещенні його назвали на честь апостола Андрія.

Він супроводжував царя Арчіла в Росію, де влаштував грузинську типографію. На зворотному шляху Святого полонили дагестанські розбійники та продали в рабство туркам.

Під час багаторічного проживання в Константинополі Андрій оволодів грецькою, арабською, турецькою, церковнослов’янською та румунською мовами.

Згодом Єрусалимський патріарх Досифей викупив його з рабства. Тоді Святий поселився поблизу патріархату, його працею було вишивання хоругв і різьбярство.

У 1690 році за запрошенням князя Костянтина Бринковяну угодник Божий прибув у Валахію, де разом із єпископом Митрофаном Хушийським друкував книги.Анфіма Іверянина

У 1691 році він Андрія постригли в чернецтво з іменем Анфім і хіротонісали в ієромонаха.
Чотири роки Святий керував друкарнею в Бухаресті, а в 1694 році заснував ще одну в Снагівській обителі на північ від Бухареста, де став ігуменом.

У 1701 – 1705 роках Священномученик знову очолював князівську типографію, а потім удостоївся святительського сану. Він став єпископом Римнікським в області Вилча. Там Святий відкрив ще одну друкарню, яка за 3 роки видала 10 книг, що на той час було досить багато.

У 1708 році угодник Божий став митрополитом Валаським. Поряд із архіпастирськими трудами він писав книги та займався видавничою справою. При ньому відкрилися ще декілька типографій та видані 19 книг. Всього за життя Святий видав 64 церковні книги румунською, церковнослов’янською, турецькою та арабською мовами. Тридцять вісім із них написані ним самим.

Митрополит Анфім мав добру та тиху вдачу та благодіяв людям. По всій Валахії він відкрив школи, де діти бідняків навчалися безкоштовно. У Бухаресті Святим заснував монастир Всіх святих, що згодом отримав назву монастиря святого Анфіма.

У 1716 році за звинуваченням турків у змові з метою приєднання Валахії до Австрійської імперії Священномученика скинули зі святительського престолу, осліпили та засудили до заслання в Синайську обитель.

Варта, що супроводжувала Святого, жорстоко катувала його, а потім втопила.

Вважають, що митрополит Анфім прийняв мученицьку кончину або в річці Тунджі (лівій притоці річки Маріци), або в озері Снагов.

З ініціативи та завдяки видавничим трудам святого Анфіма румунська мова стала офіційною богослужбовою мовою в Валахії, що сприяло просвіті та згуртуванню румунського народу.

Слава Богу вовіки. Амінь.

(Ще більше статей – на російськомовній частині сайту N.E.W.O.D.)

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x