День знайдення мощей преподобної Євтропії Херсонської

День знайдення мощей преподобної Євтропії Херсонської

30 жовтня/12 листопада Православна Церква вшановує День знайдення мощей преподобної Євтропії Херсонської.

Преподобна Євтропія (Ісаєнкова) народилася в поселенні Біла Криниця Херсонської губернії 24 листопада (ст. ст.) 1863 року в день пам’яті великомучениці Катерини, через що її й назвали Катериною.

Коли їй було 12 років вона поступила на виховання в черничу общину в Алешківській Слободі Таврійської губернії, там вона навчалася грамоти та рукоділля.

Після того, як община отримала статус Успенського жіночого монастиря, Свята прийняла постриг у чернецтво з іменем Євтропія на честь мучениці Євтропії Олександрійської. Послухом Преподобної, що вирізнялася скромністю та добротою, були читання та спів на кліросі.

Невдовзі Алешківська обитель розквітла. Будувалися храми та монастирські споруди, почала функціонувати школа для сиріт. У цей час від Федорівської ікони Богородиці почали звершуватися чудеса, очевидицею яких стала Євтропія.

Проте розквіт обителі не був довготривалим. Настали тяжкі роки революції, війни, голоду. Безбожна влада закрила монастир і розігнала його насельниць. Преподобна разом із багатьма іншими монахинями вирушили в Херсон, де поселилася в районі Кіндійських хуторів поблизу церкви Різдва Богородиці, яку постійно відвідувала. На прожиття Євтропія заробляла пошиттям ковдр.

У 1938 році церкву закрили, тому монахині збиралися в приватному будинку. Вони підтримували одна одну чим могли.

У 1941 році, коли почалася Велика Вітчизняна війна, завойовники почали відкривати храми. Храм Різдва Богородиці в Кіндійці також відкрили. Преподобна поселилася у будинку, що розташовувався ближче до церкви, ніж її попередня оселя. Євтропія ніколи не пропускала Богослужіння, співала та читала на кліросі, а коли сили покинули її, сиділа на лавці біля хору й молилася. Новим житлом Святої була маленька хатка-мазанка, що складалася з однієї кімнати та коридорчика. Вона розташовувалася на вулиці Піонерській, 22. Щоб зустрітися з Преподобною, туди сходилося багато людей, які заповнювали двір.

Євтропії Херсонської

Євтропію Господь обдарував даром прозріння й сильною молитвою. Тому до неї прибували люди не тільки з Херсона, але й із іншим міст.

Коли Преподобна приймала відвідувачів, то сиділа на маленькій лавці біля свого ліжка. Ніхто ніколи не бачив, щоб вона лежала в ліжку, навіть якщо хворіла. Для перепочинку Свята клала на постіль короткий обрубок дерева та схиляла на нього голову. Якось одна відвідувачка, що була медикинею, запитала в Євтропії, коли та спить. Преподобна ж відповіла:

«А невже сплять?».

На ногах Свята носила вериги, а в руках тримала Євангеліє, яке постійно читала.

Серед людей, із якими спілкувалася Преподобна, були послушниця Домніка (згодом прославлена в сонмі святих), отець Іосиф (Амфілохій Почаївський), сповідник віри Архієпископ Іоанн Лавриненко.

Євтропії Херсонської

Як говорять духовні чада Святої, Євтропія молилася Богу за упокій людей, що не були поховані за православним чином через закриття храмів або недостатню кількість священників, а також за тих, за кого не було кому помолитися. При цьому Господь відкривав їй їхні імена, й вона записувала їх на папері.

З Божої волі Преподобна знала наперед імена та потреби тих людей, які до неї приходили. Вони ж приносили їй гостинці, які Свята роздавала бідним, нужденним і людям, які її прихистили. Сама ж Євтропія задовольнялася проскурою та святою водою.

Незадовго до кончини матушка говорила своїм духовним чадам, що вони зможуть до неї приходити на могилу, як до живої, і вона допомагатиме їм, якщо отримає Боже благовоління.

Перед смертю Євтропія часто причащалася з рук протоієрея Іоанна Гасюка, настоятеля Храму Різдва Богородиці. 29 березня 1968 року, коли Святій було 105 років, вона відійшла до Господа. На її погребіння зійшлося багато вірян. Чесне тіло Преподобної поховали на Кіндійському кладовищі. На могилці Євтропії люди отримували чудесну допомогу та зцілювалися від недугів.

12 листопада 2009 року за благословенням Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Володимира віднайшли чесні мощі Святої. Перед розкопуванням могили священники відслужили молебень у кафедральному соборі міста Херсона та заупокійну літію на місці поховання Преподобної.

Євтропії Херсонської
М. Херсон. Свято-Духівський кафедральний собор. Рака з мощами прп. Євтропії

Мощі преподобної Євтропії спочатку перевезли в церкву Різдва Богородиці в Кіндійці, де знову відслужили літію, а потім їх перемістили до Свято-Духівського кафедрального собору.
Слава Богу вовіки. Амінь.

(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x