День пам’яті апостола Ліна
5/18 листопада Православна Церква вшановує пам’ять апостола від 70-ти Ліна, папи Римського.
Згідно з римським Бревіарієм, коли апостол Петро керував Римською Церквою, святий Лін був його вікарієм. Після мученицької кончини апостола Петра святитель Лін керував Римською Церквою самостійно.
У древньому каталозі римських пап повідомляється, що Лін походив із Етрурії (нині Тоскана) і був сином Геркулана. Направлений батьком із міста Вольтерри, що в Етрурії, до Риму для здобуття освіти Святий почув про Христа.
Апостол Петро навернув його до істинної віри й за благочестя та красномовність посвятив у єпископа. Господь обдарував святого Ліна здатністю звершувати чудеса, і він зцілював хворих і воскрешав мертвих.
Святий згодом охрестив знаменитого мученика Назарія. Вважають, що саме єпископ Лін заборонив жінкам приходити в храм на Богослужіння без покривала. За римським Бревіарієм, папа Лін удостоївся мученицької кончини через усічення мечем під час царювання Нерона (37 – 68 рр.). Причиною страти став донос Сатурніна, дочку якого святий Лін зцілив від біснування.
Тіло Апостола поховали у Ватикані неподалік від гробниць апостолів Петра й Павла. Одні дослідники вважають, що Святий керував Римською Церквою 2 роки, інші – 11 років. Дехто доводить, що папа Лін помер мирно.
Існує думка, що папа Лін написав Історію апостола Петра, а саме розповідь про суперечку Апостола з Симоном-волхвом. Разом із тим святителю Ліну не належать Мученицькі акти святих апостолів Петра й Павла.
Архімандрит (єпископ) Арсеній у церковному літописі говорить, що ймовірно в 61 році апостол Павло посвятив святого Ліна в сан єпископа в церкві Римській. Святий апостол Петро, як свідчить Тертулліан, посвятив для Римської Церкви третього єпископа Климента, після Ліна й Анаклета. Таким чином, за словами Ірінея, апостоли Петро та Павло заснували та впорядкували Церкву в Римі.
Архімандрит Арсеній також повідомляє, що Анаклет і Климент або допомагали Ліну, або проповідували Слово Боже. Вважають, що мирна кончина Святого настала в 79-му році.
Богословський Словник Міня містить відомості про те, що Лін, на думку декого, є сином Клавдія, який згадується у 21 вірші 4-ї глави 2 послання до Тимофія.
Євсевій, Оптат, святий Єпіфаній, Августин, Ієронім і блаженний Феодорит говорять, що Лін зійшов на Римську кафедру безпосередньо після апостола Петра. Він займав Римський святительський престол 12 років і декілька місяців.
Згідно з Апостольськими Постановами, апостол Павло поставив Ліна єпископом у Римі задовго до кончини апостола Петра. Руфін Аквілейський говорить, що Лін та Анаклет у єпископському сані керували Римською Церквою за відсутності апостолів Петра та Павла і що незадовго до своєї кончини апостол Петро обрав на Римську кафедру Климента.
За словами святого Єпіфанія Кіпрського, Климент, будучи скромним, не приймав управління Римською Церквою, допоки були живими Лін та Анаклет. Все вище сказане свідчить про недостатність відомостей про апостола Ліна.
Існує думка, що нині мощі Святого знаходяться у Ватикані в соборі на честь апостола Петра, проте ніхто не може вказати місце їх знаходження.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)