День памя’ті преподобного Ніла Посника
12/25 листопада Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Ніла Посника, Синайського відлюдника.
Преподобний Ніл походив із Константинополя та належав до знатного роду. Він здобув гарну освіту і став прекрасним оратором.
Святий одружився, мав сина та дочку. За особисті якості угодника Божого призначили префектом столиці (префект – посадова особа, що завідувала вищим поліцейським управлінням міста).
Життя при царському дворі, де панувала духовна розбещеність, було тяжким для доброчесного Ніла. Разом із дружиною він вирішив зректися світу та йти вузьким шляхом, що веде до блаженної вічності.
Благочестиве подружжя роздало своє багатство, звільнило рабів та рабинь і розділило між собою дітей. Дружина Святого разом із дочкою вирушив у один із єгипетських монастирів, де почала подвизатися у чернечому чині.
Ніл із сином Феодулом поселився на Синайській горі й почав наслідувати подвиги отців-пустельників. Він проводив час у пості та молитві, умертвляв плоть різними трудами.
Сорок років Святий прожив у власноруч викопаній печері. Чутка про його подвижницьке життя розлетілася серед людей. До нього заради порад та молитов почали приходити люди різного статусу та соціального стану.
Угодник Божий був учнем святого Іоанна Златоуста. Коли в 405 році імператор Аркадій засудив святителя Іоанна до заслання, Преподобний отець негайно написав листа до імператора, в якому викрив його беззаконня.
Якось на той край, де подвизався Святий, напали варвари. Вони вбили багатьох подвижників, а декотрих разом із Феодулом забрали в полон. Ніл гірко тужив за сином, а особливо, коли дізнався, що його мають принести в жертву язичницьким богам.
Однак Господь зберіг Феодула, оскільки його викупив у нечестивих Емеський єпископ. Коли Преподобний довідався про те, то вирушив у Емес. Архіпастир прийняв його з честю та посвятив у пресвітера. Священного сану удостоївся і Феодул. Разом батько з сином повернулися на Синайську гору. Там угодник Божий знову віддався пустельницьким подвигам.
Після багатьох років подвижництва близько 450 року святий Ніл відійшов до Господа. Він залишив після себе багато аскетичних творів та послань.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Нові статті – на російськомовній частині сайту N.E.W.O.D.)