День пам’яті священномученика Авіва Кахетинського

День пам’яті священномученика Авіва Кахетинського

29 листопада/12 грудня Православна Церква вшановує пам’ять священномученика Авіва Некресського (Кахетинського), єпископа.

Мучеництво є основою Церкви, в тому сенсі, що завдяки своїй мученицькій смерті на хресті, з боку Христа виплинули кров і вода, які, як говорить св. Йоан Золотоустий в одній зі своїх катехиз, стали народженням Церкви, бо символізують два найважливіші Таїнства: Хрещення і Євхаристію.
(о. Петро Балога)

Святий Авів належав до числа 13-ти сирійських (каппадокійських) отців, які стали засновниками чернецтва в Грузії та прийшли в грузинську землю в VI сторіччі. Він зійшов на Некресську єпископську кафедру за проханням царя Парсмана VI (542–557 рр.) і католикоса Євлавія (552–560 рр.). У той час перси завоювали Кахетію (Східну Грузію) та почали силоміць поширювати поклоніння вогню.

Сповнений апостольської ревності угодник Божий відвідував міста та села своєї єпархії, наставляв людей і гасив вогні в храмах зороастрійців. Завдяки проповіді Святого горці, що населяли лівобережжя Алазані, відмовилися від вогнепоклонства та через покаяння увійшли в лоно Божої Церкви. Також святитель Авів привів до християнської віри багатьох персів.

Авіва Некреського
За наказом перського сатрапа єпископа Авіва схопили та зв’язаним доправили в місто Рехі.

За свідченням Імеретино-Абхазького католикоса Арсенія Великого (XIV ст.), який описав мученицький подвиг Святого, на шляху угодник Божий отримав від свого друга Симеона Стовпника Дивногорця лист і посох і попрощався зі своїми сподвижниками Зеноном Ікалтським і Шио Мгвімським. Коли Авіва привели до сатрапа, він викрив останнього в ідолопоклонстві та відмовився навернутися до зороастризму. Після тих слів його почали жорстоко катувати, а потім побили камінням в поселенні Рехі, неподалік від Горі. Єпископ Авів у муках віддав душу Богу, а його багатостраждальне тіло кинули на поживу звірам. Проте звірі та птахи не торкнулися до мощей Святителя, які Господь обдарував нетлінням.

Святі мощі забрали монахи та поховали в Самтаврійському монастирі. Святиня прославилася чудесами. Коли в Картлі (історична область Східної Грузії) правив Степаноза, мощі єпископа Авіва, за бажанням католикоса Фавора перенесли в Мцхетський Самтаврійський собор і поклали під престолом. Там вони знаходяться під спудом і нині.

Слава Богу вовіки. Амінь.

(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x