День пам’яті пророка Аггея
16/29 грудня Православна Церква вшановує пам’ять пророка Аггея.
Пророк Аггей, десятий із 12-ти малих пророків, належав до коліна Левіїного (Левій — третій син Іакова від Лії. Він народився у Вавилонському полоні. У перекладі його ім’я означає «свято» або «той, хто святкує».
Святий звершував своє пророцьке служіння під час правління перського царя Дарія Гістаспа (за 500 років до Р. Хр.). У юних роках він прибув у Єрусалим і пророкував разом із пророком Захарією упродовж 36-ти років.
За життя угодника Божого на місці зруйнованого Соломонового храму побудували другий Єрусалимський храм. Будівництвом другого храму займався Зоровавель, проводир іудеїв, яких звільнив із полону перський цар Кір.
Під час будівництва храму виникли великі труднощі. Самаряни хотіли взяти участь у будівництві, але іудеї не погодилися на те, оскільки прагнули зберегти чистоту та недоторканість богослужіння від всього нечистого та язичницького.
Тоді самаряни підкупили декількох начальників перських областей, і ті обмовили іудеїв перед Перським двором.
Головною ж причиною затримки будівництва було те, що колишня ревність іудеїв до цієї справи охолола, і вони почали більше дбати про будівництво та прикрашення власного житла.
Своє недбальство щодо будівництва храму Божого іудеї виправдовували роздумами про те, що ще не настав для цього час, та іншими відмовками.
Тоді Господь послав до недбалих іудеїв пророка Аггея. Він викривав їх із погрозами, обіцяв Божу допомогу в справі та пророкував про більшу велич другого храму в порівнянні з першим.
Зрештою Зоровавелю з Божою допомогою і за сприяння пророків вдалося налагодити будівництво. Спорудження храму, що розпочалося в 520 році до Різдва Христового, в 516 році завершилося.
Існують чотири слова пророка Аггея, що стосуються спорудження храму. Цими писаннями Святий спонукає одноплемінників будувати храм і викриває їхні безпечність та недбальство про дім Божий і вказує на неуспішність із цієї причини їхніх справ, неродючість землі та інші кари Божі.
Також пророк говорить про безпеку та своєчасність будівництва, запевняє у необхідності храму та в присутності та покровительстві Божому в цій справі й обіцяє благословення Господа за виконання Божої волі.
Святий Аггей пророкує майбутню славу храму та ствердження непохитного царства Христового на землі. Його слова: «Так говорить Господь Саваоф: ще раз, і це буде скоро, Я потрясу небо і землю, море і сушу, і потрясу всі народи, і прийде Бажаний усіма народами, і наповню дім цей славою, говорить Господь Саваоф. Моє срібло і Моє золото, говорить Господь Саваоф. Слава цього останнього храму буде більшою, ніж попереднього, говорить Господь Саваоф; і на цьому місці Я дам мир».
Пророк Аггей був досконалим у чеснотах чоловіком, і його всі любили та поважали як славного та великого пророка.
Коли святий спочив, його тіло поховали біля гробів священників, бо він належав до священницького роду.
Слава Богу вовіки. Амінь.